29 lipca 2020

Projekt podwojenia liczby dziko żyjących tygrysów na świecie Tx2 trwa od 10 lat. Populacja gatunku odnotowała wzrost w 5 krajach: Bhutanie, Chinach, Indiach, Nepalu i Rosji. Tygrysy wracają na dawniej zajmowane przez siebie obszary. Wszystko to dzieje się w cieniu kryzysu kłusowniczego w Azji Południowo-Wschodniej, który nie pozostaje bez wpływu na sytuację gatunku.

Dobra wiadomość

Historia tygrysów w Indiach jest zdumiewającym sukcesem: w latach 2006-2018 szacunkowa liczba tygrysów na wolności wzrosła tam ponad dwukrotnie. W Nepalu ich populacja niemal się podwoiła od 2009 r., a w samym Parku Narodowym Bardia wzrosła pięciokrotnie do ponad 80 tygrysów w 2018 r. W Bhutańskim Królewskim Parku Narodowym Manas liczba tygrysów wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2010–2018. W Chinach i na rosyjskim Dalekim Wschodzie populacja tygrysów rośnie i rozprzestrzenia się na nowe obszary. 

„Po najniższym w historii poziomie populacji w 2010 r. tygrysy w końcu dokonują niezwykłego powrotu na obszary Azji Południowej, Rosji i Chin - i to świetna wiadomość dla innych zagrożonych gatunków, z którymi te dzikie koty dzielą swój dom, a także dla milionów ludzi zależnych od ekosystemów, w których żyją tygrysy.”- powiedział Stuart Chapman, lider programu WWF Tigers Alive.

Tygrys

Ugyen Tshering jest zarządcą obszaru chronionego Jomotshangkha Wildlife Sanctuary w Bhutanie - miejscu wykazującym wzrost populacji tygrysów. 

„Jeśli chcemy chronić tygrysa, musimy chronić duży obszar leśny. Zdrowy las to czyste powietrze i czysta woda. Kiedy mamy zdrowy las, jesteśmy również chronieni przed osuwiskami i erozją. To ważne, ponieważ Bhutan jest położony w delikatnym ekosystemie, w którym osuwiska i erozja są bardzo powszechne. Posiadanie zdrowych lasów oznacza, że ​​możemy zapobiegać klęskom żywiołowym. W ten sposób ochrona tygrysa chroni także nas.” 

Zła wiadomość 

Wzrost liczby dzikich tygrysów na świecie cieszy, jednak nie znaczy to, że zagrożenia przestały istnieć. Gatunek jest narażony na kłusownictwo związane z rynkami nielegalnego handlu dziką przyrodą oraz na niszczenie i fragmentację obszarów jego występowania. Ostatnie analizy WWF podają szacunki dotyczące kłusownictwa w regionie. Tylko na obszarach chronionych w Kambodży, Laosie i Wietnamie znaleźć można ponad 12 milionów sideł. Kryzys kłusowniczy trwa w najlepsze, a jeden z najważniejszych obszarów, które zamieszkują tygrysy w Azji Południowo-Wschodniej, Belum-Temengor w Malezji, doświadczył już 50% spadku populacji tego dzikiego kota w latach 2009-2018. Główną przyczyną śmierci tygrysów okazały się właśnie sidła

Ty też możesz pomóc!

Jak? Zaangażuj się! Możesz pomóc poprzez symboliczną adopcję tygrysa. Dzięki Twojemu wsparciu zakupimy kolejne fotopułapki lub sfinansujemy kilka kolejnych patroli antykłusowniczych. Nie kupuj pseudomedykamentów i pamiątek z dzikich zwierząt. Nie bierz udziału w atrakcjach, w których wykorzystywane są dzikie zwierzęta. Zmień swoje nawyki konsumpcyjne – kupuj świadomie, korzystaj z lokalnych produktów i ogranicz spożycie mięsa. Nasze decyzje wpływają na kształtowanie popytu na towary egzotyczne, a tym samym pośrednio na niszczenie siedlisk tygrysów. Ich tereny kurczą się także wskutek zmiany klimatu. To globalny problem, na który także Ty masz wpływ! Opowiedz o trudnej sytuacji tygrysów rodzinie i znajomym. Im więcej osób zaangażuje się i podejmie działania, tym większa szansa, że nam się uda! Pamiętaj, że nawet najmniejszy gest jest lepszy od bezczynności.

Adoptuj tygrysa

Dowiedz się więcej

Tygrys Cisi zabójcy

Merapi Hodowla to nie ochrona

Autorka: Agnieszka Muzińska

Konsultacja merytoryczna: Monika Łaskawska-Wolszczak

 

Źródła: 

WWF Polska, Co dwa tygrysy to nie jeden, https://www.wwf.pl/aktualnosci/co-dwa-tygrysy-nie-jeden [dostęp: 28.07.2020] 

WWF Polska, Cisi zabójcy, https://www.wwf.pl/aktualnosci/cisi-zabojcy [dostęp: 28.07.2020] 

WWF, India: Looking to the past to secure the future, https://tigers.panda.org/news_and_stories/stories/india_looking_to_the_past/ [dostęp: 28.07.2020] 

WWF, Nepal: Doubling tigers and reaching new heights, https://tigers.panda.org/news_and_stories/stories/nepal_doubling_tigers_reaching_new_heights/[dostęp: 28.07.2020]  

https://www.worldwildlife.org/initiatives/double-tigers [dostęp: 28.07.2020] 

https://tigers.panda.org/ [dostęp: 28.07.2020]