We współpracy z Lidl Polska WWF Polska przygotowuje pilotaż programu edukacyjnego dla szkół podstawowych „Dieta przyjazna planecie”. Program ma na celu przekazanie informacji o tym, jak to, co jemy, wpływa na stan środowiska naturalnego i co warto jeść, żeby było to dobre dla naszego zdrowia i dla zdrowia planety.

Dieta przyjazna planecie WWF i Lidl
 

Każdego dnia możemy zrobić coś dobrego dla planety. To, co jemy, każdy nasz posiłek, nasze drugie śniadanie, obiad spożywany na szkolnej stołówce, może się przyczynić do ratowania środowiska przyrodniczego! Nasza żywność, to, skąd pochodzi, jak jest wytwarzana, ma znaczenie. Im więcej wiemy o tym, co jemy, tym nasze wybory mogą być lepsze – dla zdrowia i dla planety.

Dlatego przygotowujemy program edukacyjny dla szkół podstawowych, w ramach którego zaprosimy uczniów i uczennice oraz nauczycielki i nauczycieli do wspólnego odkrywania niezwykłej sieci powiązań między różnorodnością biologiczną, klimatem, żywnością i nami! Do udziału w programie zaprosimy także szkolne intendentki i intendentów, którym chcemy opowiedzieć o tym jak założenia diety przyjaznej planecie można praktycznie stosować w żywieniu uczniów.

Program kierujemy do szkół podstawowych. Uczestnicy dowiedzą się czym jest dieta przyjazna planecie, jak i dlaczego produkcja żywności wpływa na środowisko i klimat, jaka jest skala wpływu produkcji żywności na stan środowiska naturalnego, dlaczego to jak wytwarzana jest żywność jest ważne dla naszego zdrowia i czym kierować się w naszych codziennych wyborach żywieniowych.

Więcej na temat diety przyjaznej planecie możecie przeczytać tutaj:

Posłuchajcie również odcinka 39 Naturalnie z WWF pt. Dieta planetarna. Z czym to się je?

Już dziś możecie także poznać materiały edukacyjne: „Dieta przyjazna planecie”, które przygotowaliśmy specjalnie na potrzeby pilotażowej edycji programu edukacyjnego.

Materiały te to nie tylko źródło wiedzy o powiązaniach między produkcją żywności, środowiskiem i nami, ale także pomysły na aktywności do zrealizowania z uczniami i uczennicami w czasie szkolnych zajęć edukacyjnych. Z materiałów skorzystać można także w ramach edukacji domowej, kół zainteresowań, czy w rodzinnym gronie, wspólnie odkrywając temat zdrowej, odpowiedzialnej, przyjaznej nam i planecie diety.

W ramach pilotażowej edycji programu edukacyjnego przygotowaliśmy także materiały szkoleniowe dla intendentek i intendentów szkolnych "Dieta przyjazna planecie. Co to jest i dlaczego warto wprowadzać ją w szkole?".

Co jeszcze nas czeka w programie edukacyjnym: „Dieta przyjazna planecie”?

  • Przeprowadzimy spotkania pilotażowe z uczniami i uczennicami szkół podstawowych oraz pilotażowe szkolenie dla intendentek i intendentów, które pozwolą nam na sprawdzenie w praktyce czy przygotowany program odpowiada na potrzeby uczestników i jak możemy go zmienić by był jeszcze bardziej interesujący i dostarczał potrzebnych informacji do wdrażania założeń diety przyjaznej planecie w społecznościach szkolnych.
  • Przygotujemy pierwszą edycję programu, do udziału w której zaprosimy Was jesienią 2022!

Partnerem strategicznym programu edukacyjnego jest firma Lidl Polska.

Dieta przyjazna planecie WWF i Lidl - kampani

WWF LIDL PARTNERSHIP