22 lipca 2020

W Szewcach pod Poznaniem powstało wyjątkowe, pierwsze takie miejsce w Polsce – Azyl dla Żubrów stworzony przez Stowarzyszenie Benek. Ośrodek przyjął już pierwszych pensjonariuszy – dwa żubry z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Nowy dom dla żubrów został zbudowany między innymi dzięki darczyńcy WWF Polska. 

Dom godny Króla Puszczy 

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu ma pod swoją opieką ponad 12 tys. osobników ponad 1100 gatunków zwierząt. Wśród nich znajdują się m.in. żubry. Dwa samce ze stada okazały się jednak wyjątkowo uciążliwe dla starszych osobników. Problemy behawioralne dorastających żubrów nasilały się, a dobrego dla wszystkich żubrów rozwiązania cały czas brakowało. Jednak dzięki współpracy między WWF Polska a Ogrodem Zoologicznym we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Benek udało się je wypracować. Dzięki darowiznom, między innymi darczyńcy WWF Polska, Stowarzyszenie Benek mogło w ciągu kilku miesięcy zbudować pod Poznaniem nowy dom dla żubrów – Azyl dla Żubrów Szewce. Zapadła więc decyzja o przeniesieniu niesfornych osobników tego dostojnego i chronionego gatunku. Obydwa żubry – Porfiry i Polejew – zostały już bezpiecznie przetransportowane z wrocławskiego ZOO do swojej nowej kwatery.

Jak mówi Stefan Jakimiuk, starszy specjalista ds. ochrony gatunków w WWF Polska – Nawet w tak trudnych czasach, w Polsce i na świecie cały czas prężnie działają ludzie wrażliwi na ratowanie przyrody, którzy poświęcają swój czas i pieniądze na pomoc zagrożonym gatunkom. W imieniu WWF Polska oraz Stowarzyszenia Benek serdecznie dziękujemy prywatnemu darczyńcy naszej Fundacji, dzięki któremu wspólnie mogliśmy stworzyć Azyl dla Żubrów Szewce. Mamy nadzieję, że pomożemy w nim jeszcze wielu zwierzętom.

 

 

 

Azyl nie tylko dla żubrów

W Szewcach, tuż obok nowopowstałego azylu, od kilkunastu lat istnieje Stowarzyszenie Benek, w którym uratowano przed śmiercią już setki zwierząt. Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek powstało w 2010 roku z inicjatywy Michała Bednarka i Andrzeja Piaseckiego. Dziś ma pod opieką ponad 200 istot. Wśród podopiecznych charyzmatycznego prezesa były już konie, zwierzęta futerkowe (lisy, szopy, króliki), zwierzęta hodowlane (krowy, kozy, owce), zwierzęta domowe (psy i koty), a także osły, lamy, struś, czy nawet wielbłądy. Wszystkie zwierzęta dostały tu szansę na godne życie, bez strachu o jego zakończenie z ręki człowieka. To ośrodek wyspecjalizowany w zmienianiu złego wizerunku ludzi w oczach zwierząt. Trafiają tam pozbawione nadziei, a godnie dożywają swojej naturalnej śmierci. Co ciekawe, do „Benka” kilka lat temu trafił już osobnik żubra. 

Jak mówi Michał Bednarek, Prezes Stowarzyszenia – Kiedyś trafił do nas żubr z dziczy, 23-letni Pyra. Uratowaliśmy go, bo zapadła decyzja o jego odstrzale. Po dwóch tygodniach u nas hasał jak sarenka i tulił się jak pies. Potem zmarł śmiercią naturalną. Jego zagrodę co prawda zlikwidowaliśmy, ale w jej miejscu, dzięki między innymi darczyńcy WWF, szybko udało nam się postawić nową. Tym samym, wspólnie udało nam się stworzyć pierwsze takie miejsce w Polsce, które jest w stanie zaopiekować się żubrami, w jakiś sposób problematycznymi. Przyjęliśmy pierwsze żubry z wrocławskiego ZOO, które żyły w złych relacjach ze starszymi osobnikami stada i stwarzały problemy. Mamy też miejsce na kolejne żubry, które będą potrzebowały nowego domu. Będą tu szczęśliwe i bezpieczne. Mamy nadzieję, że mimo trudnej sytuacji, my i inne organizacje pozarządowe, dalej będą mogły pomagać zwierzętom, które potrzebują pomocy.

Żubry w Polsce 

Podczas gdy światowa populacja żubrów składa się z 7532 osobników, według najnowszych szacunków, w Polsce żyje ich ok. 18201. Zdecydowana większość z żubrów zamieszkujących nasz kraj (ok. 1613) żyje w wolnych populacjach, których jest w naszym kraju sześć. Znajdują się one na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Augustowskiej, woj. Zachodniopomorskiego oraz Bieszczad. Aktualnie w Polsce żubr jest objęty ścisłą ochroną z zaznaczeniem, że wymaga on ochrony czynnej2

Źródła:

1 Księga Rodowodowa Żubrów - European Bison Pedigree Book, 2018 

2 Ustawa o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. nr 92, poz. 880) oraz Rozporządzenie z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dziennik Ustaw RP Poz. 1348) 

Polecamy

Wizytówka gatunku żubra  Żubr w lesie

Baner adoptuj żubra

Adoptuj żubra »