05 maja 2025

W obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich dostrzegamy, że kwestie związane z ochroną środowiska często są pomijane w debacie publicznej. Przyszłość Polski, nasze bezpieczeństwo, zdrowie i dobrobyt są jednak nierozerwalnie związane z decyzjami dotyczącymi ochrony przyrody i odpowiedzialnego reagowania na zmianę klimatu. Aby umożliwić obywatelom zapoznanie się ze stanowiskami polityków w tych kluczowych kwestiach, stworzyliśmy Latarnika WWF. Niestety, tylko część kandydatów odpowiedziało na nasze ankiety. W związku z tym przygotowaliśmy apel do kandydatów na urząd Prezydenta RP, w którym wzywamy ich do udzielenia odpowiedzi. Tylko odpowiedzialne podejście do ochrony natury zapewni nam zrównoważoną i bezpieczną przyszłość.

Apel Fundacji WWF Polska do kandydatów na urząd Prezydenta RP

Bezpieczeństwo Polek i Polaków zaczyna się od troski o środowisko! 

Polska płonie i tonie jednocześnie. Powódź, która przetoczyła się przez Polskę w 2024 roku, była ogromną tragedią dla mieszkańców oraz wielkim wyzwaniem dla służb walczących z żywiołem. Pożary, które jeszcze niedawno kojarzyły się głównie z letnimi miesiącami, dziś wybuchają już wczesną wiosną. W tym roku, w trakcie Świąt Wielkanocnych, płonął Biebrzański Park Narodowy. Coraz więcej regionów kraju dotyka susza hydrologiczna, zagrażająca rolnictwu i zasobom wodnym. 

Nasze dzieci dorastają w świecie, w którym lato przestaje być przewidywalne, a zima zanika. Rekordowe temperatury, coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, zanieczyszczenie wód i powietrza – to nie są zjawiska odległe ani abstrakcyjne. To dzieje się tu i teraz. 

Zmiana klimatu i globalne ocieplenie mają realny wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo, gospodarkę i codzienne życie milionów Polek i Polaków. Jednym z wielu przykładów jest susza, która nie tylko zwiększa ryzyko pożarów i powodzi, ale również uderza w produkcję żywności, prowadzi do wzrostu cen i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu. 

Choć skala wyzwań jest ogromna, nie brakuje sprawdzonych rozwiązań, które możemy wdrażać już dziś. Od naturalnej retencji wody, przez odtwarzanie mokradeł i lasów, po rozwój odnawialnych źródeł energii – mamy konkretne propozycje jak ograniczyć skutki zmiany klimatu i lepiej się do niej przygotować. Potrzeba tylko jednego: woli politycznej i odwagi, by je wdrożyć. 

Z niepokojem obserwujemy brak merytorycznej dyskusji na temat rozwiązań środowiskowych i klimatycznych wśród czołowych kandydatów w debacie przedwyborczej. Tymczasem prezydent – jako głowa państwa – ma wpływ na kształtowanie długofalowych polityk i powinien zabierać głos w sprawach, które decydują o przyszłości Polski. 

Fundacja WWF Polska przygotowała Latarnika WWF – narzędzie, które pozwoli obywatelom porównać poglądy kandydatów na temat polityki środowiskowej i klimatycznej. Aby stworzyć to narzędzie, zwróciliśmy się do komitetów wyborczych z ankietą zawierającą pytania m.in. na temat ochrony przyrody, energetyki, rolnictwa, edukacji i adaptacji do zmiany klimatu. 

Dziękujemy za gotowość do rozmowy komitetom wyborczym Magdaleny Biejat, Adriana Zandberga i Szymona Hołowni, które wypełniły naszą ankietę. Ich udział umożliwia obywatelom podejmowanie bardziej świadomych decyzji przy urnach wyborczych. 

Wciąż mamy nadzieję na uzyskanie odpowiedzi od pozostałych komitetów, w tym od Kandydatów prowadzących w przedwyborczych sondażach: Rafała Trzaskowskiego, Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena. Wierzymy, że zabranie głosu w sprawie polityki środowiskowej to wyraz odpowiedzialności wobec obywateli i przyszłych pokoleń. 

W obliczu coraz poważniejszych wyzwań środowiskowych jako społeczeństwo chcemy mieć jasność co do tego, jakie rozwiązania proponują kandydaci. Dlatego raz jeszcze zachęcamy wszystkich ubiegających się o urząd Prezydenta RP do ustosunkowania się do 10 kluczowych postulatów Fundacji WWF Polska, które wskazują kierunek działań na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości. Wśród nich jest m.in.: stosowanie rozwiązań przeciwpowodziowych opartych na naturze; reforma polityki rolnej, która zwiększa odporność rolnictwa na zmianę klimatu i zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe; rozwój energetyki wiatrowej na lądzie jako klucz do tańszej energii i niezależności Polski; czy też odbudowa zasobów przyrodniczych – dla bezpieczeństwa, zdrowia i przyszłości nas wszystkich. 

Wszystkie postulaty to konkretne rozwiązania, które mogą uczynić Polskę bardziej odporną, zdrowszą i lepszą do życia – zarówno dziś jak i w przyszłości. Szczegółowe opisy postulatów znalazły się w przygotowanym przez ekspertów Fundacji WWF Polska podręczniku. 

Zwracamy się do wszystkich kandydatów z apelem: sprawy klimatu i środowiska nie mogą pozostać na marginesie kampanii prezydenckiej. W obliczu rosnących zagrożeń potrzebujemy liderów gotowych do przedstawienia jasnego stanowiska i otwartego dialogu ze społeczeństwem. To nie są tematy poboczne – to fundamenty bezpiecznej przyszłości.

rolnik roku wwf

Którzy kandydaci chcą zadbać o polską przyrodę?

Dowiedz się, wypełniając Latarnika WWF!

Wypełnij LATARNIKA »

Wybory prezydenckie już 18 maja!