15 września 2017

Zajrzyj do naszej wrześniowej galerii zdjęć i przenieś się w zjawiskowe miejsca na całym świecie, podglądając świat dzikiej przyrody. 

1.  Zwodniczne piękno

Eutrofizacja

To pozornie piękne zjawisko w rzeczywistości jest obecnie największym środowiskowym wyzwaniem dla Morza Bałtyckiego. Zakwit glonów i sinic jest jednym z efektów eutrofizacji, spowodowanej zbyt dużą ilością związków azotu i fosforu w wodzie.

 

2. Niedźwiedź polarny podczas polowania na archipelagu Svalbard

Niedźwiedź polarny na archipelagu Svalbard

Niedźwiedzie potrzebują lodu morskiego, aby polować na foki, które są ich głównym pożywieniem. Zachodnie fiordy na Svalbardzie, które zwykle zamarzają w zimie, pozostają teraz bez lodu przez cały sezon. Przyszłość niedźwiedzi polarnych wygląda ponuro w cieniu zmiany klimatu.

 

3. Spotkanie

Para lwów w Masai Mara Game Reserve

Samiec i samica lwa wymieniają spojrzenia o świcie w Masai Mara Game Reserve, chronionym obszarze w Kenii. Potężny i majestatyczny, król zwierząt nie ma naturalnych wrogów. Niestety badania wskazują na to, że lew zniknął już całkowicie z dwunastu afrykańskich krajów, a wkrótce może go zabraknąć w kolejnych czterech.

 

4. Pochód olbrzymów

Stado słoni

Wielkość słoni mierzona jest nie tylko w metrach. Prowadzone przez najstarszą samicę członkowie stada dbają o siebie nawzajem, okazując sobie troskę i czułość. Z dbałością opiekują się najmłodszymi oraz cierpią, gdy współtowarzyszom dzieje się krzywda. Niestety, szacuje się, że każdego roku ponad 20 tysięcy słoni ginie z rąk kłusowników w Afryce, zasilając nielegalny handel kością słoniową.

 

5. Rajska perspektywa

Laughing Bird Caye National Park

Widok z lotu ptaka na wysokości 1829 metrów na rafę koralową Laughing Bird Caye National Park w państwie Belize. W sierpniu tego roku rząd Belize zobowiązał się do wprowadzenia prawnego zakazu prowadzenia wiertnictwa naftowego na terenie i w okolicy rafy. WWF Belize dokłada wszelkich starań, aby plany weszły w życie jeszcze w tym roku.

 

6. Podwójna czujność

Dwa tygrysy w tańcu walki

Tylko w ostatnim stuleciu straciliśmy aż 95% dziko żyjących tygrysów. Na świecie zostało ich zaledwie 3900 - to właśnie teraz potrzebują naszej uwagi i ochrony najbardziej. W 2010 roku sieć WWF rozpoczęła projekt "TX2", który stawia za cel podwojenie liczby dziko żyjących tygrysów do 2022 roku.

 

7. Na skraju dwóch światów (Banggi, Kudat, Malezja)

Drzewa namorzynowe w Malezji

Drzewa namorzynowe chronią i stabilizują wybrzeża – są szczególnie ważne, ponieważ zmiany klimatu przynoszą więcej ekstremalnych burz i zwiększone działanie fal. Stanowią one również zlewy, które zatrzymują więcej dwutlenku węgla niż jakikolwiek inny system leśny.

 

8. Miniatura

Okiem sóweczki

Sóweczka to najmniejsza sowa występującą w Europie. W Polsce jest gatunkiem chronionym i rzadkim, głównie z powodu utraty siedlisk w wyniku wycinania starych drzewostanów – występujących między innymi w chronionych przez nas Puszczy Białowieskiej i Karpackiej.

 

9. Z miłości do przyrody

Nurek wśród ławicy karanksów smugowych

Douglas Seifert na tle ławicy karanksów smugowych nurkujący przy wiosce rybackiej Tulamben, na Bali w Indonezji.

Co Ty możesz zrobić?

Wspierając nasze działania pomagasz chronić najcenniejsze obszary przyrodnicze oraz zagrożone gatunki zwierząt, których życie zależy od stanu tych terenów.

Chcę pomóc!