01 września 2017

W związku z prowadzonymi i planowanymi cięciami w Puszczy Białowieskiej, w nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka, WWF Polska nawołuje firmy posiadające certyfikat FSC, aby nie kupowały nielegalnego drewna pochodzącego z tego obszaru.   Forest Stewardship Council (FSC), najbardziej rozpoznawalna organizacja certyfikująca drewno i gospodarkę leśną, opublikowała stanowisko, w którym rekomenduje nieużywanie drewna z Puszczy Białowieskiej.

31 sierpnia zostało opublikowane stanowisko FSC (https://pl.fsc.org/pl/aktualnosci/id/8)  w sprawie pozyskania drewna w Puszczy Białowieskiej. FSC wyraża zaniepokojenie pozyskaniem drewna w ramach tak zwanych cięć sanitarnych, negatywnie wpływających na wysokie wartości przyrodnicze lasu oraz ryzykiem łamania prawa. W swoim stanowisku FSC rekomenduje nieużywanie drewna pozyskanego w Puszczy Białowieskiej w ramach certyfikowanego łańcucha dostaw.

Certyfikat FSC zobowiązuje firmy, które go posiadają do korzystania wyłącznie z legalnego drewna, którego pozyskanie nie wpływa na pogorszenie wysokich wartości przyrodniczych lasu.  Powinien być on gwarancją zrównoważonego korzystania z gospodarki leśnej, legalności pochodzenia surowca i pochodzenia z terenów, na których jego pozyskanie nie narusza wybitnych wartości lasu. 

“Korzystanie z legalnych źródeł zakupu surowca obowiązuje oczywiście wszystkie przedsiębiorstwa, jednak na posiadaczach certyfikatu FSC leżą szczególne zobowiązania związane z ochroną polskich lasów” - mówi Dariusz Gatkowski z WWF Polska.

Posiadacz certyfikatu FSC jest zobowiązany między innymi do przestrzegania wartości FSC, co obliguje certyfikowaną firmę do tego, by nie była bezpośrednio, ani pośrednio, zaangażowana, w tym poprzez zakup drewna, w nielegalną wycinkę lasów oraz niszczenie wysokich walorów przyrodniczych w ramach operacji leśnych. Prowadzone obecnie w Puszczy Białowieskiej cięcia naruszają prawo przez niezastosowanie się do wiążącego sądowego środka procesowego (Postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 lipca 2017 r.) oraz naruszenie obowiązującego aktu prawa miejscowego – ustanowionego dla obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska PLC200004 Planu Zadań Ochronnych. Dodatkowo wycinka stwarza zagrożenie dla wybitnych wartości Puszczy Białowieskiej, do których należą między innymi cechy stanowiące o jej uznaniu za obszar Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, co zostało stwierdzone przez Komitet Światowego Dziedzictwa (http://whc.unesco.org/en/soc/3614), kompetentny w tym zakresie oficjalny organ UNESCO.

Łamanie prawa i w konsekwencji możliwość utraty certyfikatu FSC dotyczy zarówno kupujących drewno z terenów Puszczy Białowieskiej (https://oko.press/images/2017/08/lasy_info_publ.pdf) jak i firmy, które prowadzą tam cięcia. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, zarządzająca nadleśnictwami puszczańskimi, jako posiadacz certyfikatu również powinna przestrzegać zasad FSC. Do wszystkich tych firm i instytucji WWF Polska wysłała listy i wystąpiła z prośbą o przestrzeganie prawa oraz zasad FSC poprzez unikanie zakupów i wycinki nielegalnego drewna z Puszczy Białowieskiej. Fundacja WWF Polska przypomniana, że brak przestrzegania tych wymagań prowadzić może do utraty tego certyfikatu.

Co Ty możesz zrobić?

Wspierając nasze działania pomagasz chronić najcenniejsze obszary przyrodnicze oraz zagrożone gatunki zwierząt, których życie zależy od stanu tych terenów.

Chcę pomóc!