Niespełna 4 tysiące< – tylko tyle tygrysów żyje dziś na świecie.

Tygrys to drapieżnik z zasadami.
Z reguły jest samotnikiem. Jednak gdy wraz z innymi osobnikami gromadzi się nad upolowaną kolacją, pierwszeństwo pozostawia samicom i młodym. Takim dżentelmeńskim zachowaniem nie mogą poszczycić się nawet lwy. Tygrysy nie spierają się o jedzenie i nie bywają pazerne. Gdy zaspokoją głód, błogie samopoczucie wyrażają mrużeniem oczu i udaniem się na drzemkę.

To zaledwie 4% populacji, która dawniej zamieszkiwała naszą planetę. W dodatku spośród 9 podgatunków tygrysa do czasów obecnych przetrwało tylko 5. Dane są zatrważające. Ten największy ze znanych dzikich kotów do 2020 roku może bezpowrotnie zniknąć.

Jak WWF pomaga tygrysom?

Bez aktywnych działań na rzecz ochrony tygrysów w ciągu zaledwie kilkunastu lat może dojść do wyginięcia tych pięknych dzikich kotów. Dlatego Fundacja WWF Polska finansuje patrole antykłusownicze, które monitorują tereny i usuwają wnyki zagrażające zwierzętom. Nasze działania koncentrują się obecnie na niewielkiej populacji tygrysów malajskich, które szczególnie chcemy uchronić przed zagładą.

Pomóż przetrwać tygrysom malajskim

Na skutek rabunkowej polityki człowieka populacja tygrysów z roku na rok staje się coraz uboższa. Przyczynia się do tego przede wszystkim kłusownictwo, ale także zawłaszczanie naturalnych terenów występowania tych zwierząt pod uprawy i inną działalność gospodarczą. Nie wszystkie procesy możemy powstrzymać, dlatego skupiamy się na ochronie niewielkiej grupy tygrysów malajskich. Ty też możesz mieć udział w działaniach na rzecz przetrwania tego szlachetnego gatunku.

Zaprzyjaźnij się z tygrysem

Jak przystało na mistrza polowań, tygrys potrafi idealnie wtopić się w otoczenie. Pomaga mu w tym charakterystyczne ubarwienie. Pasiaste futro sprawia, że w gąszczu rozmywają się kontury jego ciała. Na zimę dziki kot blaknie, aby lepiej wpasować się w teren.

Tygrys to jeden z największych drapieżników lądowych. Swoim rozmiarem ustępuje jedynie niedźwiedziom białym i brunatnym. Niegdyś żył na ogromnym, zwartym obszarze, który rozciąga się od Turcji po wschodnie krańce Azji. Tygrysia populacja obejmowała setki tysięcy osobników. Obecnie na zaledwie 6% dawnego areału żyje około 3890 tygrysów. W dodatku 4 z 9 podgatunków tego zwierzęcia bezpowrotnie wymarły.

W dzisiejszych czasach tygrysy zachowały się w mroźnej, syberyjskiej tajdze Rosji oraz w kilku krajach południowej Azji charakteryzujących się gorącym klimatem – w Bangladeszu, Bhutanie, Indiach, Indonezji, Malezji, Mjanmie, Nepalu i Tajlandii. Te dzikie koty najbardziej lubią przebywać w bujnych lasach. Są samotnymi myśliwymi. Mają doskonale rozwinięte zmysły, a w ciemności widzą pięć razy lepiej od człowieka. Tygrysy potrafią skakać na wysokość 5 metrów i w przeciwieństwie do innych kotowatych są doskonałymi pływakami. Wszystko to sprawia, że w polowaniach nie mają sobie równych.

Samice tygrysów są płodne tylko przez 4-5 dni w roku. Tygrysia ciąża trwa natomiast 3 miesiące, po czym na świat przychodzą małe, zupełnie ślepe osobniki. Aż połowa z nich ginie przed osiągnięciem wieku dojrzałego. Tygrysy osiągają imponującą wagę od 100 do nawet 300 kilogramów. Ich duże rozmiary wiążą się z wysokim zapotrzebowaniem na pokarm. Cierpią z powodu ubożenia ich naturalnych siedlisk i niedostatku zwierzyny łownej. Ataki na człowieka nie są dla nich typowym zachowaniem, jednak zdarzają się na skutek instynktownej potrzeby zaspokajania głodu.

Zagrożenie tygrysów na świecie

Rabunkowe wycinanie lasów i zamienianie ich na pola uprawne powoduje, że tygrysy bezpowrotnie tracą swoje miejsce do życia. Jednak obecnie największym zagrożeniem jest dla nich kłusownictwo. Tygrysy są zabijane przede wszystkim na potrzeby tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Przestępcze gangi z Azji handlują częściami tygrysa, które są następnie wykorzystywane jako składniki medykamentów. Dzieje się tak pomimo faktu, że właściwości lecznicze tych specyfików nie zostały naukowo udowodnione. Do spadku liczebności tygrysów przyczyniają się również nadmierne polowania na jelenie i dziki, które są głównym źródłem pożywienia dla tygrysów.

Razem pomóżmy tygrysom przetrwać

Bez zdecydowanych działań na rzecz ochrony tygrysa, ten charyzmatyczny kot może wyginąć już do 2020 roku. Działania Fundacji WWF na rzecz tego zwierzęcia zaczynają w niektórych krajach przynosić rezultaty. Na terenie Rosji udało nam się zwiększyć liczebność tygrysa syberyjskiego z zaledwie 50 do około 500 osobników.

Niestety większość pozostałych podgatunków tygrysa znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego Fundacja WWF Polska wspiera WWF Malezja w działaniach na rzecz ochrony podgatunku tygrysa malajskiego. Jego liczebność gwałtownie spadła z około 3000 osobników w roku 1950 do zaledwie 250 – 340 osobników obecnie.

Nasze działania dotyczą objętego ochroną prawną kompleksu leśnego Belum-Temengor na Półwyspie Malajskim. Na tym ocalonym przed zniszczeniem fragmencie lasów deszczowych w Azji zachowała się niewielka populacja tygrysów malajskich, którą chcemy uchronić od zagłady z rąk kłusowników. W tym celu Fundacja WWF Polska finansuje patrole antykłusownicze, które wyszukują oraz usuwają wnyki i swoją stałą obecnością utrudniają kłusownikom penetrowanie lasu. Wykorzystujemy również specjalistyczny sprzęt (fotopułapki, kamery), dzięki któremu monitorujemy lasy Belum-Temengor. Tym sposobem uzyskujemy informacje o obecności tygrysów, co pomaga nam ocenić ich liczbę oraz określić obszar, na którym występują.

Tygrysy są tzw. gatunkiem parasolowym. Dlatego zapewniając ochronę tym drapieżnikom i ich siedliskom, chronimy także inne gatunki. Na wspólnym obszarze z tygrysami bytuje m.in. słoń azjatycki, tapir azjatycki czy niedźwiedź malajski.

Mapa zasięgu występowania tygrysa azjatyckiego

Czy wiesz, że?

50 - tyle wnyków w 2016 roku usunęły patrole antykłusownicze w Belum-Temengor, ratując w ten sposób życie wielu dzikich zwierząt, wśród których mogły też być tygrysy

324 - tyle dni w terenie spędziły w 2016 roku patrole antykłusownicze w lasach Belum-Temengor, finansowane przez WWF Polska

1754 - tyle kilometrów pokonały pieszo w 2016 roku  patrole antykłusownicze w lasach Belum-Temengor

1970 - rok, w którym w Turcji, zaledwie 2000 km od granic Polski, jeszcze żyły ostatnie tygrysy.

Co Ty możesz zrobić?

W ostatnim stuleciu straciliśmy aż 95% dziko żyjących tygrysów. Właśnie teraz potrzebują naszej pomocy najbardziej. Zostając przyjacielem tygrysa, dajesz mu szansę na przetrwanie.

Chcę pomóc!