ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Przez ostatnie trzy lata wspólnie z partnerami przyrodniczymi i dzięki wsparciu finansowemu Air Wick otoczyliśmy opieką ponad 150 ha terenów. Działania miały na celu utrzymanie różnorodności biologicznej i odporności ekosystemów, a w kilku przypadkach przysłużyły się również zwiększeniu retencji wody i zainicjowały proces odtwarzania osuszonych niegdyś torfowisk.
W dalszej części artykułu:
W 2022 roku Fundacja WWF Polska i Klub Przyrodników dzięki wsparciu finansowemu Air Wick zakupiły działkę o powierzchni 2,55 ha w Dolinie Rospudy. Był to pierwszy obszar pozyskany w ramach projektu. Klub Przyrodników już wcześniej otoczył opieką kilka sąsiednich działek – w konsekwencji powstało ok. 20 ha prywatnego przyrodniczego rezerwatu, w którym priorytetem stała się ochrona ekosystemu wrażliwego na zmiany klimatu i ludzką ingerencję.
Fundacja WWF do niedawna w ogóle nie zajmowała się tematem ochrony ekosystemów poprzez tworzenie obszarów chronionych prywatnie. Partnerstwo z Air Wick było pilotażowym projektem, który pokazał nam, jak ważne jest dawanie przyrodzie przestrzeni, gdzie może się czuć jak u siebie. Zobaczyliśmy, jak ważna jest współpraca z lokalnymi partnerami oraz jak bardzo nasi darczyńcy chcą wspierać podobne działania - mówi Magdalena Zadrąg, Kierowniczka Zespołu Ekosystemów Lądowych w WWF Polska.
W zależności od specyfiki danego miejsca i potrzeb zamieszkujących je gatunków, działania ochronne mają na celu albo utrzymanie optymalnych warunków dla ekosystemu, albo odtworzenie tych, które z jakiegoś powodu zostały zdegradowane. Czasem jest to budowanie zastawek na rowach melioracyjnych, mających na celu ponowne nawodnienie terenów pierwotnie bagiennych. Innym razem karczowanie, podkaszanie miejsc, które w ostatnich latach zarastają, co utrudnia żerowanie rzadkim gatunkom ptaków, takim jak czajki, krwawodzioby, kszyki czy rycyki.
Budowanie zastawek na rowach melioracyjnych to próba naprawy szkód, które człowiek wyrządził przyrodzie przed laty, chcąc czerpać z jej zasobów. Nie przewidział długoterminowych konsekwencji, a w efekcie melioracji woda zaczęła odpływać z danego obszaru szybciej. Dzisiaj, w obliczu wzmagającego się kryzysu klimatycznego i ciągłych susz, te szkody są odczuwalne jeszcze mocniej – również przez lokalną społeczność. Dawne mokradła, tereny zasobne w wodę, tracą pierwotne właściwości i stają się też miejscem nieprzyjaznym dla dotychczasowych mieszkańców - ptaków, gadów, płazów.
Ponadto część z tych osuszonych obszarów to torfowiska, które niegdyś były naturalnymi, nieemisyjnymi receptorami węgla i zatrzymywały wodę w terenie na dłużej. Dzisiaj, zdegradowane, zamiast pochłaniać, emitują gazy cieplarniane do atmosfery. Przejmowanie takich miejsc i tworzenie na nich obszarów chronionych prywatnie daje nadzieję na odwrócenie tego procesu albo przynajmniej opóźnienie zachodzących zmian – taka idea przyświecała kooperacji WWF Polska, Air Wick i partnerów na obszarach, które zostały wykupione w ostatnich latach i przeobraziły się w prywatne rezerwaty.
Air Wick wspiera finansowo WWF w działaniach na rzecz ochrony i odbudowy kluczowych siedlisk na całym świecie. W Polsce Air Wick tylko w 2023 roku przeznaczył 700 tys. zł na projekt ochrony łąk kwietnych. Dzięki wsparciu Air Wick mogliśmy objąć ochroną ponad 150 ha cennych siedlisk, tworząc obszary chronione prywatnie. Dla WWF Polska projekt ten jest początkiem większego przedsięwzięcia. Fundacja będzie kontynuowała dzieło tworzenia obszarów chronionych prywatnie. Stworzyliśmy też mapę z terenami, które już zostały otoczone opieką. Firmy, które są zainteresowane tworzeniem prywatnych rezerwatów w celu ochrony różnorodności biologicznej i klimatu, mogą znaleźć informacje na temat możliwości zaangażowania się w tego typu projekty na: www.wwf.pl/och-biznes.