Rezultaty naszych działań

Nowe obszary chronione, w tym parki narodowe i krajobrazowe, lepsze prawo ochrony przyrody, więcej niedźwiedzi i wilków żyjących w naszym kraju – to tylko niektóre z wielu rezultatów działań prowadzonych przez WWF Polska.

2014

 • Uratowaliśmy łosie! Dzięki zaangażowaniu naszych sympatyków, zebraliśmy w koalicji z Niech Żyją! oraz „Łapy precz od łosi!” ponad 54 000 podpisów pod apelem w obronie łosi. W rezultacie Minister Środowiska wstrzymał prace nad nowelizacją rozporządzenia, które miało umożliwić odstrzał łosi. Oznacza to, że w tegorocznym sezonie łowieckim nie będzie można polować na łosie. Minister zapowiedział ogólnopolskie liczenie łosi. Chcielibyśmy, aby liczenie odbyło się zgodnie z rzetelnie opracowaną metodologią. Będziemy monitorować tę sprawę.
 • Wasze wsparcie pomogło także ocalić Wirungę! Dzięki międzynarodowemu apelowi WWF koncerny paliwowe Soco i Total zrezygnowały z prac wydobywczych na terenie najstarszego parku narodowego Afryki, Wirungi. Ponad 750 tysięcy osób podpisało specjalną petycję w obronie tego jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.
 • Bijemy rekordy! Rekordową obserwację fok na polskim wybrzeżu odnotowali w rezerwacie Mewia Łacha wolontariusze Grupy Badawczej Ptaków Wodnych „Kuling” i Błękitnego Patrolu WWF. 25 lipca aż 135 fok szarych i jedna foka pospolita odpoczywało na jednej z piaszczystych wysp. Błękitny Patrol WWF to zespół 200 wolontariuszy, którzy regularnie patrolują wybrzeże i niosą pomoc bałtyckim fokom, morświnom i rzadkim gatunkom ptaków morskich.
 • Trzy foki szare zostały wypuszczone do Bałtyku w Słowińskim Parku Narodowym. Były to Łebek, ocalony wcześniej przez Błękitny Patrol, Maszop i Maszoperia, urodzone w helskim fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
 • Wiosną 2014 roku sprowadziliśmy do Puszczy Piskiej kolejnego rysia z Estonii. Szelest to już piąty ryś z Estonii, który dołączy do populacji w północno - wschodniej Polsce.
 • Rozpoczęliśmy prace nad programem ochrony Korytarza Północnego: Opracowanie Programu Ochrony Północnego Korytarza Ekologicznego jest częścią realizowanego przez nas projektu: „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce”. W ramach Programu zaproponowane zostaną kompleksowe działania ochronne koncentrujące się na zachowaniu siedlisk kluczowych dla dyspersji i migracji zwierząt, w szczególności rysi.
 • W ramach projektu ochrony niedźwiedzia brunatnego w Polsce udało się wyznaczyć obszar ochronny wokół kolejnej, niedźwiedziej gawry. Ochrona gawr jest bardzo ważna, bo w zimowy sen zapadają najczęściej ciężarne samice. To właśnie w gawrze przychodzą na świat młode.
 • Zorganizowaliśmy drugi Bałtycki Okrągły Stół, który tym razem poświęcony był problemowi eutrofizacji i zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego. Cykl spotkań jest współorganizowany przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Fundację WWF Polska. Jego celem jest wspólne szukanie rozwiązań dla kluczowych wyzwań środowiskowych dla Morza Bałtyckiego
 • W latach 2013-2014 w akcji Godzina dla Ziemi wzięły udział 132 miasta i miejscowości, 9 ministerstw oraz ponad 100 tysięcy osób! Małe działania na rzecz Ziemi mogą stanowić ważny początek znaczących zmian. Wystarczy zacząć segregować odpady, oszczędzać wodę, wybierać rower zamiast samochodu lub gasić światło, gdy wychodzimy z pokoju. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

2013

 • W 2013 roku do populacji rysiów nizinnych dołączyła Luna - w tym sezonie przyszły na świat także 2 rysie, które biorą udział w metodzie „born to be free”. Metoda ta została opracowana przez dr Andrzeja Krzywińskiego z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
 • Rozpoczęliśmy program poprawy sytuacji pokarmowej jeleniowatych w Puszczy Piskiej. Wiosną 2013 roku wysiewaliśmy na śródleśnych polanach lucernę oraz sadziliśmy lubiane przez sarny i jelenie drzewa liściaste - min. dęby, lipy, graby, ale też drzewa owocowe - jabłonie i grusze. We współpracy z leśnikami z obszaru Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich (RDLP Olsztyn) poddano rekultywacji około 60 ha zarośli łozowych i łąk śródleśnych oraz utworzono ponad 40 ha poletek zgryzowych. Uprawy te w przyszłości będą stanowić stołówkę dla zwierząt jeleniowatych.
 • Dbamy o menu bieszczadzkich niedźwiedzi. Odmłodziliśmy aż 3000 drzewek owocowych w Bieszczadach, by wzbogacić dietę bieszczadzkich niedźwiedzi. Ich dieta opiera się w dużej mierze na roślinach, w tym owocach ze starych, opuszczonych sadów. Tyle drzewek łącznie daje sumę 150 ton pokarmu dla niedźwiedzi w okresie jesiennym i zimowym.
 • Chronimy niedźwiedzie gawry. Zlokalizowaliśmy już 2 gawrę w Bieszczadach i doprowadziliśmy do wyznaczenie strefy ochronnej wokół niej. Ochrona gwar jest bardzo ważna, bo w zimowy sen zapadają najczęściej ciężarne samice. To właśnie w gawrze przychodzą na świat młode.
 • Przeciwdziałamy synantropizacji niedźwiedzi. W ramach projektu ochrony niedźwiedzia w polskiej części Karpat rozdaliśmy 50 zestawów pastuchów elektrycznych zabezpieczających górskie pasieki przed wizytami niedźwiedzi. Jeden taki zestaw składa się z elektryzatora, baterii słonecznej, drutów oraz izolatorów, które zapobiegają zbliżaniu się niedźwiedzia w miejsca zamieszkane przez człowieka.
 • Założyliśmy bazę obserwacji niedźwiedzi, obserwacje rejestrowane są przez grupę 30 współpracowników terenowych i mają służyć instytucjom i organizacjom zajmującym się ochroną przyrody w Polsce. Nasi współpracownicy terenowi zapisują informacje zarówno o bezpośrednich spotkaniach z niedźwiedziem, jak i wypatrzonych niedźwiedzich tropach, barłogach lub gawrach, znakowanych przez niedźwiedzie drzewach, śladach żerowania, odchodach lub wyrządzonych przez niedźwiedzie szkodach. Mamy już ponad 100 wpisów o niedźwiedziach żyjących w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Sądeckim i Żywieckim.
 • Wyposażyliśmy piątego niedźwiedzia w obrożę z nadajnikiem GPS. Zebrane w ten sposób dane pozwolą nam poznać zwyczaje bieszczadzkich niedźwiedzi i lepiej chronić te zwierzęta. Oprócz monitoringu za pomocą GPS obserwujemy bieszczadzkie niedźwiedzie za pomocą 12 ukrytych kamer.
 • Chcemy ustrzec niedźwiedzie przed przyzwyczajaniem się do wyjadania resztek pokarmu pozostawionych przez turystów przy górskich szlakach. Dlatego rozstawiliśmy w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i Żywieckim 50 koszy na śmieci zabezpieczonych przed wizytami niedźwiedzi.
 • Zwiększyliśmy liczbę wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF z 42 do… 200! Patrolowicze niosą pomoc bałtyckim fokom, morświnom i rzadkim gatunkom ptaków. Latem mieli okazję zaobserwować aż 94 foki na polskim wybrzeżu, pomogli młodej foce obrączkowanej i przyjęli nietypowe zgłoszenie o walu butelkonosym. Od początku swojej działalności Patrolowicze pomogli już 7 młodym fokom znalezionym na plaży.
 • Zorganizowaliśmy pierwszy w Polsce Bałtycki Okrągły Stół. To wielki krok w kierunku wspólnego działania władz, świata nauki, samorządów i organizacji pozarządowych na rzecz czystego, zdrowego i żyjącego Bałtyku.
 • Wyłowiliśmy aż 21 ton sieci widm zalegających na dnie Bałtyku i stworzyliśmy internetową mapę miejsc, w których mogą znajdować się sieci. W tej chwili jest na niej zarejestrowanych ponad takich 250 miejsc.
 • Podczas akcji "Wyślij rybę Europosłom" wysłaliście ponad 20 000 własnoręcznie namalowanych ryb i... daliście rybom głos! Dzięki Waszemu wsparciu Parlament Europejski dał zielone światło prośrodowiskowej reformie Wspólnej Polityki Rybołówstwa.
 • Dzięki Waszemu zaangażowaniu premier Tajlandii zadeklarowała wprowadzenie zakazu handlu kością słoniową! Pod petycją WWF "Ocal słonie" podpisało się aż półtora miliona osób z całego świata, w tym 20 000 Polaków. Takie akcje pokazują, że Wasz głos ma znaczenie!

2012

 • W 2012 roku wypuściliśmy w Puszczy Piskiej i w Lasach Napiwodzko-Ramuckich trzy rysie sprowadzone z Estonii. Obserwacje i monitoring za pomocą obroży telemetrycznych GPS umożliwiają WWF śledzenie wędrówek rysi.
 • Rozpoczęliśmy akcję edukacyjną „Nie mów do mnie misiu!”. Od tego, jak się zachowamy na szlaku, zależy los tych wspaniałych zwierząt. Aby edukować turystów wydaliśmy pocztówkowy poradnik „Oto niedźwiedź”. 100 000 bezpłatnych egzemplarzy poradnika rozesłaliśmy do schronisk górskich PTTK-Karpaty oraz placówek pięciu parków narodowych: Bieszczadzkiego, Babiogórskiego, Gorczańskiego, Magurskiego oraz Tatrzańskiego.
 • Rozpoczynamy monitoring niedźwiedzi w Bieszczadach, aby lepiej poznać zwyczaje tych zwierząt, a przez to skuteczniej je chronić. Zainstalowaliśmy w Bieszczadach 12 ukrytych kamer oraz wyposażyliśmy dwa bieszczadzkie niedźwiedzie w obroze telemetryczne.
 • Patrolujemy polskie wybrzeże, a dzięki prowadzonemu przez nas monitoringowi zbieramy dane, pomocne w ochronie fok. W czerwcu 2012 roku we współpracy z helskim fokarium wypuściliśmy do Bałtyku 4 foki. Ich wędrówki można śledzić za pomocą specjalnych nadajników GPS, zakupionych przez WWF Polska, a zainstalowanych w obrożach. Wędrówki fok możemy śledzić na www.ssakibaltyckie.wwf.pl
 • Dbamy o Bałtyk. Działamy na rzecz ograniczenia zjawiska eutrofizacji, i towarzyszącym im zakwitom toksycznych sinic. Kontynuujemy też usuwanie sieci z dna Bałtyku. W 2012 roku planujemy usunąć 14 ton sieci zalegających na dnie przy polskim wybrzeżu.
 • W Godzinie dla Ziemi WWF uczestniczyła rekordowa liczba Polaków! Światło zgasiło ponad 30 000 osób. Do akcji przyłączyło się 47 miast. W ciemnościach pogrążył się nawet nowo otwarty Stadion Narodowy.
 • Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zapytaliśmy Was "Jaka ryba na święta?" i zachęcaliśmy do wybierania ryb i produktów rybnych z certyfikatem MSC lub gatunków, ,które otrzymały zielone światło w poradniku rybnym. Poradnik dostępny jest na stronie: ryby.wwf.pl

 


2011

 • WWF działał na rzecz ochrony wilka i starał się ograniczać sytuacje konfliktowe z wilkiem. Pomogliśmy hodowcom i rolnikom w zabezpieczaniu zwierząt hodowlanych za pomocą specjalnych pastuchów i psów pasterskich. W latach 2009-2011 przekazaliśmy ponad 100 zestawów ogrodzeń rolnikom z północno-wschodniej i południowej Polski. Natomiast hodowcy owiec otrzymali ponad 35 psów pasterskich, które zwiększą bezpieczeństwo zwierząt gospodarskich podczas pobytu na pastwisku.
 • Sprawdziliśmy, dlaczego niedźwiedzie coraz częściej żyją w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich siedzib. Z naszych badań wynika, że przyczyną jest łatwa dostępność pokarmu. Niedźwiedzie zaglądają często do leśnych pasiek i niezabezpieczonych pojemników na śmieci. Dlatego oprócz pastuchów do ochrony uli zachęcamy do stosowania koszów na śmieci trudno dostępnych dla zwierząt. W celu pomocy karpackim pszczelarzom, w latach 2009-2011 WWF zakupił i przekazał 35 zestawów pastuchów elektrycznych, którymi ogrodzone zostały górskie pasieki.
 • Dzięki projektowi reintrodukcji w lasach mazurskich żyje nie mniej niż osiem rysi. Potwierdziły to tropienia tych zwierząt przeprowadzone w 2011 roku w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich.
 • W latach 2009 – 2011 wybudowaliśmy trzy specjalne woliery reintrodukcyjne, dzięki którym wprowadzamy rysie do natury. Wyremontowaliśmy także dwie istniejące już woliery.
 • Usunęliśmy 6 ton sieci rybackich zalegających na dnie Bałtyku. Podczas 24 dni akcji morskich wspólnie z rybakami oczyściliśmy z zalegających sieci dwa wraki statków oraz dno morskie w okolicach Kołobrzegu. Zgubione w morzu sieci nadal łowią ryby, dlatego realizujemy projekt polegający na wyławianiu sieci z dna Bałtyku.
 • Dzięki współpracy ze Stacją Morską w Helu do Bałtyku powróciły kolejne foki szare. Wśród fok wypuszczonych na plaży w Słowińskim Parku Narodowym znalazła się foka znaleziona przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu, osobniki urodzone w helskim fokarium oraz pochodzące z warszawskiego ZOO.
 • Razem ze 134 krajami zgasiliśmy światła podczas Godziny dla Ziemi. W Polsce udział w akcji wzięło ponad 40 miast!


2010

 • Monitorowaliśmy warunki zimowania polskiej populacji niedźwiedzi. Na podstawie monitoringu zostało przygotowane opracowanie dotyczące miejsc gawrowania w Tatrach i Bieszczadach, by móc skutecznie chronić najcenniejsze obszary polskich gór. Zebraliśmy próbki materiału genetycznego, dzięki którym będziemy mogli określić, ile osobników liczy polska populacja oraz jakimi trasami przemieszczają się niedźwiedzie. W latach 2009-2010 przekazaliśmy do analizy blisko 300 próbek.
 • Kontynuujemy reintrodukcję rysi w lasach mazurskich. W 2010 roku po raz pierwszy włączyliśmy do projektu samca rysia pochodzącego z zagranicznej hodowli, przywiezionego z ZOO w Rydze.
 • W czerwcu 2010 wypuściliśmy Bałtyku 7 fok. 4 spośród nich zostały znalezione na plaży przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu. Aby zadbać o ciężarne foki i ich młode, wyposażyliśmy foczy szpitalik w helskim fokarium w specjalny sprzęt medyczny, m.in. w nowoczesne USG.
 • Działaliśmy na rzecz ograniczania nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt chronionych Konwencja Waszyngtońską, tworząc bazę 30 000 produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Blisko 30% gatunków roślin i zwierząt wykorzystywanych w środkach leczniczych jest wpisane na listę CITES.
 • Wsparliśmy akcję zbierania podpisów pod kampanią „Oddajmy parki narodowi”. Dzięki podpisaniu się ćwierć miliona osób się sejm rozpoczął prace nad nowelizacją Ustawy o Ochronie Przyrody.
 • W akcję Godzina dla Ziemi zaangażowało się aż 60 znanych osób. Razem z tysiącami Polaków światło zgasili: Dorota Wellman, Paweł Małaszyński, Piotr Najsztub, Wojciech Mann, Grażyna Torbicka, Magdalena Różczka, Hubert Urbański, Reni Jusis, Urszula Dudziak oraz Smolik.


2009

 • Stworzyliśmy Błękitny Patrol WWF, zespół 42 wolontariuszy, którzy pomagają fokom i morświnom znalezionym na polskim wybrzeżu. Przygotowaliśmy również specjalny „Błękitny Poradnik”. Dzięki niemu turyści mieli okazję lepiej poznać bałtyckie ssaki, i dowiedzieć się, co zrobić, jeśli znajdą na plaży fokę lub morświna.
 • Prowadziliśmy projekt reintrodukcji rysi w mazurskich lasach. Podczas zimowych tropień zebraliśmy sierść rysi, aby określić liczebność populacji oraz profil genetyczny rysi na terenie reintrodukcji.
 • Rozpoczęliśmy badania genetyczne niedźwiedziżyjących w polskiej części Karpat. Pobraliśmy materiał genetyczny z sierści i odchodów, które zostaną zbadane by ocenić, ile niedźwiedzi żyje w Polsce oraz zbadać, w jaki sposób są ze sobą spokrewnione.
 • Aktywnie współtworzylismy polskie prawo wodne i działaliśmy na rzecz przywrócenia polskim rzekom wymarłych gatunków ryb wędrownych. Efektem naszych wieloletnich starań o stworzenie w Polsce nowoczesnego, pro-przyrodniczego systemu zarządzania wodami jest Projekt Narodowej Strategii Gospodarowania Wodami 2030.
 • Działaliśmy na rzecz zrównoważonego rybołówstwa i ochrony zagrożonych gatunków ryb. WWF przyczynił się do znaczącej poprawy stanu zasobów dorsza bałtyckiego ze stada wschodniego. Dzięki temu w 2009 roku po raz pierwszy od wielu lat kwoty połowowe dla dorsza we wschodniej części Bałtyku zostały podwyższone o 15%.
 • Rozpoczęliśmy projekt ochrony niedźwiedzi żyjących w polskiej części Karpat poprzez ograniczenie konfliktów między pszczelarzami a niedźwiedziami, które odwiedzają leśne pasieki w poszukiwaniu pokarmu.
 • W odpowiedzi na akcję zbierania 100 000 podpisów pod apelem o lepszą ochronę Puszczy Białowieskiej w 2007 roku, Minister Środowiska zadeklarował, że będzie traktować sprawę Puszczy Białowieskiej priorytetowo. Minister ogłosił również nowy projekt Rządu dotyczący powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego.
 • Po raz drugi symbolicznie zgasiliśmy światło podczas akcji Godzina dla Ziemi. W kampanii uczestniczyło ponad 17 tysięcy Polaków. Na całym świecie światło zgasło aż w 88 krajach, i w 25 strefach czasowych.

 

2008

 • Dzięki kampanii dotyczącej ochrony Doliny Rospudy udało się zmienić decyzję w sprawie budowy obwodnicy Augustowa. WWF już w 2002 roku złożył szereg uwag do projektowanej obwodnicy mającej stanowić część międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, wskazując na potrzebę ominięcia najbardziej cennych obszarów Doliny Rospudy.
 • Koalicji 4 organizacji pozarządowych z udziałem WWF, udało się przekonać polski rząd do objęcia ochroną 8 nowych obszarów w ramach sieci Natura 2000. Bezpośrednią inspiracją dla rządu był przygotowany m.in. przez WWF raport: "Propozycja optymalnej sieci obszarów Natura 2000 w Polsce - tzw. "Shadow List".
 • Rozpoczęliśmy ochronę niedźwiedzia, rysia i wilka, dużych drapieżników żyjących w Polsce. We współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody przygotowaliśmy listę miejsc, w których dochodzi do konfliktów między człowiekiem a dużymi drapieżnikami na terenie południowo – wschodniej i wschodniej Polski.
 • Zapobiegaliśmy sytuacjom konfliktowym z udziałem wilków. Przekazaliśmy pastuchy elektryczne rolnikom, którzy odnotowali straty spowodowane atakami wilków. Rozdaliśmy też psy pasterskie hodowcom z Bieszczad oraz północno-wschodniej Polski, aby mogli skuteczniej zabezpieczyć zwierzęta.
 • Przeprowadziliśmy inwentaryzację oraz opis miejsc gawrowania niedźwiedzi na terenie Beskidu Niskiego i Beskidu Żywieckiego. Celem przedsięwzięcia było zidentyfikowanie zagrożeń dla zimujących niedźwiedzi.
 • W 2008 roku wypuścilismy na wolność dwa rysie urodzone w specjalnych wolierach. Sfinansowaliśmy dokarmianie sześciu rysi biorących udział w programie reintrodukcji tego gatunku na terenie Puszczy Piskiej.
 • Wydaliśmy poradnik „Jaka ryba na obiad?”, dzięki któremu konsumenci dowiedzieli się, jakie gatunki ryb możemy jeść nie wyrządzając szkody środowisku. Zagrożone gatunki ryb oznaczyliśmy kolorem czerwonym.
 • Tysiące Polaków przyłączyły się do akcji WWF Godzina dla Ziemi i wspólnie z nami zgasiły światło biorąc udział w największej ogólnoświatowej akcji społecznej na świecie.
 • WWF działa na rzecz bezpieczeństwa powodziowego i chroni treny zalewowe nad Odrą. Wspólnie z RZGW we Wrocławiu opracowaliśmy atlas zawierający dane o zasięgach powodzi o różnym prawdopodobieństwie ich wystąpienia na Dolnym Śląsku. W efekcie aż 60% gmin w województwie dolnośląskim uwzględniło w planach zagospodarowania przestrzennego przygotowane przez WWF mapy terenów zalewowych.

 

2007

 • Zebraliśmy ponad 100 000 podpisów pod apelem do Prezydenta i Premiera w sprawie powiększenia parku narodowego na obszar całej polskiej części Puszczy Białowieskiej. Podpisy przekazaliśmy Kancelarii Prezydenta w grudniu 2007 roku.
 • W wyniku kampanii DETOX, mającej na celu zwiększenie kontroli nad substancjami chemicznymi produkowanymi przez człowieka, udaje nam się przekonać polskich europarlamentarzystów do głosowania za przyjaznym środowisku europejskim prawem REACH. Prawo to nakłada nowe zobowiązania na producentów toksycznych chemikaliów zawartych w produktach codziennego użytku. Nasze starania owocują przyjęciem unijnego prawa.
 • Blisko 9 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w nietypowych zajęciach WWF poświęconych problemowi nielegalnego handlu ginącymi gatunkami zwierząt. Zorganizowaliśmy warsztaty dla policji i prokuratury ze wschodnich rejonów Polski, podczas których szkoliliśmy funkcjonariuszy w rozpoznawaniu gatunków roślin i zwierząt chronionych CITES.

 

2006

 • Przeprowadziliśmy kampanię edukacyjną „Zróbmy dobry klimat”, która - dzięki pomocy i zaangażowaniu pro bono wielu mediów - promuje w całym kraju zwyczaj wyłączania zbędnego światła. Spoty zachęcające do oszczędzania energii były emitowane bezpłatnie m.in. na antenie TVP.
 • Działaliśmy na rzecz ograniczenia nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt, chronionymi przez Konwencję Waszyngtońską. Zorganizowaliśmy pierwszy cykl warsztatów, dzięki którym koordynatorzy ds. CITES z policji i służby celnej uczą się rozpoznawać rzadkie gatunki zwierząt, drewno chronione CITES oraz produkty Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

 

2005

 • Działaliśmy na rzecz pełnego wdrożenia Ramowej Dyrektywy Wodnej. We współpracy z Klubem Gaja i Polską Zieloną Siecią przygotowaliśmy raport dotyczący koniecznych zmian w prawie wodnym, który przekazaliśmy Marszałkowi Sejmu, Ministrowi Środowiska i sejmowej Komisji Ochrony Środowiska.

 

2004

 • Zrealizowaliśmy kampanię na rzecz ograniczenia nielegalnego handlu ginącymi gatunkami. Dzięki dużemu zainteresowaniu tematem polski Parlament wprowadził nowe, skuteczniejsze przepisy prawne do walki z czarnym rynkiem.
 • Dzięki staraniom WWF 29 października 2004 roku Wojewoda Śląski objął ochroną prawną meandry graniczne Odry. Cenne siedliska dolinowe zyskały status obszaru chronionego krajobrazu.

 

2003

 • Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju wsi doprowadziliśmy do wdrożenia przez Ministerstwo Rolnictwa programów rolnośrodowiskowych, które pozwalają pozyskać dodatkowe fundusze małym gospodarstwom rolnym i pomogą rolnikom stać się strażnikami przyrody. Pierwszy pakiet rolnośrodowiskowy dla polskich rolników uruchomiony został na okres trzech lat: 2004-2007.

 

2002

 • Przeprowadziliśmy kampanię „Wybierz Kioto”. Celem kampanii było zachęcenie polskiego rządu do podpisania międzynarodowego protokołu o redukcji emisji dwutlenku węgla.
 • Rozpoczęliśmy działania wspierające polskich rolników i ekstensywny sposób uprawiania ziemi w ramach projektu „Integracja z UE rolnictwo, zachowanie bioróżnorodności”.
 • Wspieraliśmy działania na rzecz objęcia cennych przyrodniczo miejsc w Polsce unijnym programem ochrony przyrody Natura 2000. Zaczęła powstawać lista cennych obszarów przyrodniczych, które naszym zdaniem powinny stanowić część sieci Natura 2000.
 • Po raz pierwszy zaangażowaliśmy się w sprawę planowanego przebiegu trasy szybkiego ruchu Via Baltica.
 • Z inicjatywy WWF zorganizowane zostały pierwsze "Biebrzańskie Sianokosy", czyli Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody. Impreza zyskała charakter doroczny i organizowana jest do dziś. Dzięki koszeniu zapobiegamy zarastaniu bagien, a tym samym chronimy miejsce zakładania gniazd i zdobywania pożywienia przez wiele rzadkich gatunków ptaków.

 

2001

 • WWF zainicjował projekt „Klimat i energia”, którego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla w Polsce poprzez m.in. popularyzację odnawialnych źródeł energii.
 • Pod wpływem działań WWF, część Parku Krajobrazowego "Ujście Warty" została przekształcona w park narodowy. Prowadziliśmy projekt "Rozwój społeczno-ekonomiczny regionu Ujścia Warty", dzięki któremu w regionie tym rozwija się turystyka, powstaje sieć szlaków rowerowych, baza noclegowa, spopularyzowane zostaje także rolnictwo ekologiczne.
 • WWF pomógł w rozwoju ekoturystyki nad Biebrzą. Z inicjatywy WWF organizowane są cykliczne spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej, dzięki której możemy lepiej poznać walory bagien i zrozumieć, dlaczego ludzie odwiedzają te rejony. Turystyka przyrodnicza stała się jednym z ważnych źródeł dochodów mieszkańców gmin biebrzańskich.

 

2000

 • Powstało pierwsze biuro WWF w Warszawie, które do dziś jest główną siedzibą polskiego oddziału organizacji. Otworzyliśmy także regionalne biuro WWF we Wrocławiu.
 • Zainicjowaliśmy projekt „Odra”, którego celem była ochrona unikalnych walorów przyrodniczych w dolinie Odry i popularyzacja ekologicznych metod zapobiegania powodziom.

 

1999

 • Rozpoczęliśmy projekt w Białowieskim Parku Narodowym. Jego celem było poszerzenie obszaru ochrony na cały teren Puszczy Białowieskiej.
 • Zainicjowaliśmy projekt „Wisła”, którego celem jest powstrzymanie dalszej regulacji Wisły i ochrona jej unikalnych walorów przyrodniczych.
 • W rezultacie projektu „Zielona Wstęga Odra – Nysa” powstały 3 parki krajobrazowe: Park Krajobrazowy Ujścia Warty, Krzesiński Park Krajobrazowy i Mużakowski Park Krajobrazowy. Ochroną objęte zostało 110 000 ha w dolinach rzek Odry i Nysy.

 

1998

 • W Białymstoku powstało pierwsze biuro WWF w Polsce. W ramach projektu „Biebrza” rozpoczęliśmy działania zmierzające do pełniejszej ochrony biebrzańskich bagien.


1993

 • WWF przyczynił się do powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego i otoczenia skuteczną ochroną unikalnych na skalę Europy Bagien Biebrzańskich.
 • Rozpoczęliśmy realizację projektu „Zielona wstęga Odra-Nysa”, mającego na celu ochronę cennych przyrodniczo siedlisk w dolinie Odry i Nysy.

 

1990

 • Zainicjowaliśmy działania na rzecz ochrony biebrzańskich bagien. holenderskim dzięki wsparciu holenderskiego oddziału WWF rozpoczął się trzyletni projekt, którego celem było objęcie ochroną Doliny Biebrzy. Projekt zakończył się sukcesem. W rezultacie działań WWF powstał Biebrzański Park Narodowy, który chroni unikalny obszar doliny rzecznej i bagien, ostoję rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
 / ©: Hartmut Jungius / WWF-Canon
W rezultacie kampanii prowadzonej przez WWF Polska i koalicję Niech Żyją! oraz „Łapy precz od łosi!” udało się zebrać ok.54.000 podpisów przeciwko polowaniom na łosie.
© Hartmut Jungius / WWF-Canon
 / ©: naturepl.com / Christophe Courteau / WWF-Canon
Wschód słońca nad wulkanem Mikeno w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga.
© naturepl.com / Christophe Courteau / WWF-Canon
 / ©: WWF / Fritz PÖLKING
Chronimy duże drapieżniki w Polsce, m.in. rysie.
© WWF / Fritz PÖLKING
 / ©: WWF Polska/ Małgorzata Simonowicz
50 pastuchów elektrycznych zostało rozdanych pszczelarzom w ramach projektu ochrony niedźwiedzia w polskiej części Karpat
© WWF Polska/ Małgorzata Simonowicz
 / ©: SANCHEZ & LOPEZ / WWF-Canon
Innym dużym drapieżnikiem, którego ochroną zajmuje się WWF Polska, jest niedźwiedź brunatny.
© SANCHEZ & LOPEZ / WWF-Canon
 / ©: WWF Polska / Stefan Jakimiuk
Zabezpieczamy bydło przed atakami wilków. W ten sposób ograniczamy konflikty hodowców z tym chronionym w Polsce gatunkiem.
© WWF Polska / Stefan Jakimiuk
 / ©: WWF Polska / Paweł Bloch
Co roku wypuszczamy foki szare do Bałtyku
© WWF Polska / Paweł Bloch
 / ©: WWF Germany / Bernd Lammel
Morświn, jeden z dwóch gatunków ssaków żyjących w Bałtyku
© WWF Germany / Bernd Lammel
 / ©: WWF Polska / W. Wójtowicz
W ramach projektu pilotażowego usunięto ponad 6 ton sieci widm zalegających na dnie Bałtyku
© WWF Polska / W. Wójtowicz
 / ©: Krzysztof Marszałek Izba Celna Kraków
Organizujemy szkolenia dla prokuratury i służb mundurowych nt. ograniczania nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt
© Krzysztof Marszałek Izba Celna Kraków
 / ©: Earth Hour
Od kilku lat, raz w roku organizujemy Godzinę dla Ziemi WWF.
© Earth Hour
 / ©: WWF Polska
Jeśli zobaczysz na plaży fokę lub morświna, zadzwoń do Błękitnego Patrolu WWF, tel. +48 795 536 009
© WWF Polska
 / ©: WWF-Canon / Hartmut JUNGIUS
Żubry w Puszczy Białowieskiej
© WWF-Canon / Hartmut JUNGIUS
 / ©: Piotr Malczewski
Dolina Rospudy
© Piotr Malczewski
 / ©: WWF Polska
Jaką rybę wybrać na obiad?
© WWF Polska
 / ©: WWF Polska
Plakat akcji Detox
© WWF Polska
 / ©: WWF Polska / Magdalena Dul - Komosińska
Zorganizowaliśmy kampanię "Zróbmy dobry klimat"
© WWF Polska / Magdalena Dul - Komosińska
 / ©: WWF Polska / Krzysztof Klimaszewski
Przeprowadziliśmy akcję edukacyjną nt. ograniczania nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt
© WWF Polska / Krzysztof Klimaszewski
 / ©: WWF Polska
Nie kupuj egzotycznych gatunków
© WWF Polska
 / ©: WWF Polska / Małgorzata Znaniecka
Biebrzańskie sianokosy
© WWF Polska / Małgorzata Znaniecka
 / ©: WWF-Canon / Hartmut JUNGIUS
W 2011 roku zainicjowaliśmy projekt "Klimat i energia"
© WWF-Canon / Hartmut JUNGIUS
 / ©: WWF Canon / Chris Martin BAHR
Odra
© WWF Canon / Chris Martin BAHR
 / ©: Fred Hazelhoff / WWF-Canon
Biebrzańskie bagna zostały ocalone, m.in. dzięki wsparciu WWF.
© Fred Hazelhoff / WWF-Canon