Adoptuj fokę

W latach 70-tych XX wieku populacja bałtyckich fok szarych wynosiła zaledwie ok. 3000 osobników. Dziś jest w fazie naturalnego odradzania się, ale wciąż potrzebuje naszej aktywnej ochrony, aby żyć bezpiecznie.

50 000
osobników w Bałtyku
foka

Jaką formę adopcji wybrać?

Adopcja jednorazowa

Wesprzyj foki jednorazową darowizną na dowolną kwotę. Wpłacając 30 zł lub więcej otrzymasz certyfikat opiekuna w formie cyfrowej, gotowej do samodzielnego wydruku.

Adopcja regularna

Wspieraj foki comiesięczną darowizną, otrzymaj certyfikat opiekuna niezależnie od kwoty wsparcia i dołącz do Klubu WWF – wyjątkowej społeczności Darczyńców.

Adopcja na prezent

Obdaruj bliską osobę certyfikatem adopcji z jej imieniem i Twoją dedykacją w wersji cyfrowej lub samodzielnie wydrukowanej. Adopcja na prezent może być zarówno jednorazowa, jak i regularna.

Certyfikat adopcji foki
Przykładowy certyfikat

Co zagraża fokom?

Nagromadzenie plażowiczów na plaży Bałtyckiej

UTRATA SIEDLISK

Intensywny rozwój turystyki i związana z nim obecność człowieka wypiera foki z ich tradycyjnych siedlisk, a także uniemożliwia im powrót na historyczne miejsca rozrodu. Często ze swoich siedlisk są płoszone, co zakłóca ich spokój i zagraża ich bezpieczeństwu.

Foka zaplątana w sieć

PRZYŁÓW

Częstą przyczyną śmierci fok jest także przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie używane do połowu ryb. Ofiarami padają najczęściej młode foki, które giną w sieciach już kilka tygodni po urodzeniu.

Zjawisko eutrofizacji, czyli przeżyźnienia Bałtyku

INNA DZIAŁALNOŚĆ CZŁOWIEKA

Zagrożenie dla fok stanowią także niekorzystne zmiany w bazie pokarmowej, eutrofizacja, fluktuacje klimatu wpływające na stan środowiska, podwodny hałas oraz kolizje z jednostkami pływającymi. 

Co warto wiedzieć o foce szarej?

Podstawowe informacje o foce szarej w Polsce

Młoda foka leżąca na plaży grzbietem do dołu

NAZWA ŁACIŃSKA

Halichoerus grypus

STATUS PRAWNY

chroniony

POPULACJA

ok. 50 000 osobników

WYSTĘPOWANIE

Morze Bałtyckie

ikona_morze

SIEDLISKA

morze i jego brzeg

DŁUGOŚĆ CIAŁA

200-260 cm

MASA CIAŁA

220-300 kg

Długość życia

średnio 15-25 lat

Nurkująca foka
foka-ikonka-1-svg
Czy wiesz, że...

foki potrafią nurkować na głębokość ponad 200 m i pozostawać pod wodą ok. 20 min?

Co Fundacja WWF Polska robi dla fok szarych?

To wszystko nie byłoby możliwe bez Twojego wsparcia!

Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF pozują do zdjęcia na plaży bałtyckiej

BŁĘKITNY PATROL WWF

Błękitny Patrol WWF to grupa ok. 200 wolontariuszy, którzy patrolują polskie wybrzeże, odpowiadają na zgłoszenia i w razie potrzeby albo zapewniają spokój odpoczywającym na plaży zdrowym fokom, albo transportują osobniki chore, ranne i osłabione do Stacji Morskiej UG w Helu, by poddać je rehabilitacji.

Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF na stoisku edukacyjnym

EDUKACJA

Bezpośrednio na plaży – ale też podczas różnych wydarzeń, spotkań edukacyjnych, pikników naukowych, również online, np. w postaci webinarów – szerzymy wiedzę na temat biologii fok, zagrożeń jakie na nie czyhają i tego, co my jako użytkownicy plaż możemy zrobić, żeby im pomóc, a przynajmniej nie przeszkadzać.

Szczenię foki w kremowo-białym umaszczeniu

RZECZNICTWO

Zabiegamy o właściwe przepisy prawne, które mogą mieć wpływ na stan populacji fok, angażujemy się w konsultacje projektów planów ochrony dla obszarów chronionych, w których bytują foki, prowadzimy dialog ze środowiskiem rybackim, aby łagodzić sytuacje konfliktowe i zwiększyć akceptację dla tego gatunku.

Jesteśmy transparentni

Fundacja WWF Polska jest zarejestrowaną organizacją pozarządową. Zgodnie z polskim prawem w sposób transparentny rozliczamy się z naszych działań. Zobacz, jak wykorzystujemy środki z darowizn:

panda
panda
73%
Projekty przyrodnicze
15%
Pozyskiwanie darowizn
12%
Administracja Fundacji

Najczęstsze pytania o adopcję foki

Na czym polega adopcja foki szarej?

Adopcja foki to darowizna – jednorazowa lub regularna (comiesięczna) – na rzecz ochrony fok szarych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Jest to adopcja symboliczna, obejmująca cały gatunek a nie konkretne osobniki. Darczyńcy dokonujący jej wspomagają działania Fundacji WWF Polska, zmierzające do ochrony populacji fok oraz realizacji innych projektów ochrony przyrody.

Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?

Twoje wsparcie w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, w 12% na finanse i administrację.

Na jak długo dokonuje się adopcji foki?

Darowizny w formie symbolicznej adopcji foki można dokonać jednorazowo lub regularnie. Formą długoterminowej adopcji jest wsparcie comiesięczne, czyli darowizna regularna. Ma ona formę zlecenia stałego na płatność kartą, z którego możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Co dostanę po adopcji foki?

Każdy darczyńca, który dokona symbolicznej adopcji foki, otrzyma mailowe podziękowanie. Przy kwocie darowizny od 30 zł każdy adoptujący otrzyma imienny certyfikat adopcyjny w formie cyfrowej (plik pdf).

Jak mogę dokonać adopcji foki na prezent?

Wybierz rodzaj darowizny (comiesięczna lub jednorazowa), a następnie wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz checkbox [x] NA PREZENT 🎁.

W koszyku darowizn możesz wpisać imię i nazwisko osoby, którą chcesz obdarować, a nawet dodać specjalną dedykację, która znajdzie się na certyfikacie adopcji foki szarej.

Certyfikat będzie dostępny od razu po dokonaniu płatności. Jeśli zechcesz do niego wrócić, wystarczy, że skorzystasz z łącza, które znajdzie się w wiadomości e-mail, wysłanej przez nas zaraz po dokonaniu darowizny, lub zalogujesz się do swojego konta. Możesz go pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.