30 marca 2019

Tegoroczny finał akcji Godzina dla Ziemi WWF pod hasłem „Ty też niszczysz swój dom” odbędzie się 30 marca w Warszawie. Przez cały marzec przedstawiciele fundacji, razem z jej ambasadorem – Marcinem Dorocińskim, alarmowali o skali dewastacji środowiska naturalnego w Polsce, za którą odpowiedzialny jest każdy z nas. „Możesz to jeszcze naprawić” – przypomina w oficjalnym spocie kampanii Dorociński i razem z WWF Polska zachęca do podpisania apelu do Prezydenta RP. Jednocześnie Fundacja nawołuje do zmiany osobistych nawyków na ekologiczne i w najbliższą sobotę o godz. 11.00 oddaje głos Polakom – uruchamiając warszawski „speaking corner” na skwerze Hoovera pod hasłem „Przestańmy niszczyć!”. Tego samego dnia, jak co roku, na całym świecie o godz. 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety.
gasimy

 WWF to organizacja, którą tworzymy z ludźmi i dla ludzi. Dlatego w czasie kampanii zachęcamy Polaków do czynnego włączenia się w akcję. Cały marzec Polacy podejmowali osobiste postanowienia dotyczące zmiany złych nawyków na bardziej przyjazne dla planety i oznaczali je w social mediach hashtagiem #nieniszczedomu. Pomysłów i sposobów na proste zmiany było mnóstwo, dlatego zaprosiliśmy tych, którzy wykazali ponadprzeciętne zaangażowanie i w sieci zachęcali do podjęcia ekopostanowień, aby zrobili to na żywo.

W sobotę, o godz. 11.00 uruchomimy na skwerze Hoovera w Warszawie fundacyjny „speaking corner” pod hasłem #nieniszczedomu, w którym każdy będzie mógł podzielić się z przechodniami swoimi małymi i dużymi sposobami czy motywacjami do ratowania naszego wspólnego domu – Ziemi.” mówi Karolina Kukielska z WWF Polska. Dla najbardziej oklaskiwanych mówców przewidziano koszulki ambasadorów Godziny dla Ziemi WWF.

„Niszcząc przyrodę, niszczymy własny dom!”
Tymi słowami Marcin Dorociński zwraca uwagę na problem ochrony naszej planety w symbolicznym spocie inaugurującym tegoroczną Godzinę dla Ziemi WWF. Możemy zobaczyć w nim aktora, który niszczy sprzęt elektroniczny i meble, rozrzuca po całym pokoju przedmioty, dewastuje rośliny, rozpyla farbę na ścianach i na koniec próbuje wszystko spalić*. Pokój w spocie symbolizuje środowisko naturalne - nasz dom – w którym żyjemy. Postać głównego bohatera, obrazuje postawy każdego, kto na co dzień poprzez konsumpcyjny styl życia niszczy przyrodę. „Dziwi Cię to? Ty też to robisz!” – podsumowuje w spocie zniszczenia Dorociński. Aktor przypomina, że nie jest za późno, aby przestać niszczyć i zacząć naprawiać. Razem z Fundacją zachęca do podpisania apelu do Prezydenta RP na stronie. Podczas finału kampanii Godzina Dla Ziemi WWF Fundacja chce oddać głos Polakom.

30 marca na skwerze Hoovera w Warszawie każdy będzie mógł stanąć na specjalnie przygotowanej mównicy i opowiedzieć co zmienił w swoim życiu, jakie są jego sprawdzone sposoby na nieniszczenie, ograniczenie konsumpcji, segregację śmieci czy ekologiczny transport. Uczestnicy będą mogli podzielić się także motywacją i zachęcić pozostałych przechodniów do zaprzestania niszczenia naszego wspólnego domu, którego stan wciąż się pogarsza.

Skala zniszczeń „domu” jest ogromna i wciąż postępuje
Fundacja opracowała protokół „niszczenia” wspólnego domu, z którego wynika pogłębiający się stan krytyczny wielu obszarów w Polsce.

Rzeki: 75-80 proc. ze 150 tysięcy kilometrów polskich rzek zostało przekształconych przez człowieka.[1]

Lasy: w Puszczy Białowieskiej w roku 2017 wycięto około 160-180 tysięcy drzew.[2]

Bałtyk: powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła 10-krotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje aktualnie około 14% powierzchni morza.[3]

Powietrze: w Polsce znajduje się 36 z 50 europejskich miast o najwyższym stężeniu pyłu PM2,5.[4]

Klimat: straty związane z anomaliami pogodowymi kosztują dziś Polaków ok. 9 mld złotych rocznie (ok. 0,6% PKB) i wciąż rosną.[5]

Mieszkańcy: co roku 44 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu.[6]

Polacy są świadomi tych zagrożeń – z przeprowadzonego przez Fundację badania[7] wynika, że niemal 60% Polaków postrzega zmianę klimatu jako realne zagrożenie dla siebie i swoich bliskich.

Art. 74 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
Ochrona środowiska wpisana jest w konstytucyjny obowiązek przedstawicieli władz. Ustawa zasadnicza w art. 74[8] określa obowiązek władz publicznych do ochrony środowiska. Zadaniem rządzących jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego współczesnym i przyszłym pokoleniom, wspieranie działań obywateli na rzecz ochrony przyrody czy informowanie o stanie środowiska i prowadzenie edukacji w tym zakresie. Dlatego właśnie przedstawiciele Fundacji WWF Polska przez cały marzec odwiedzali polskie miasta i ich prezydentów. Spotkania miały na celu poznanie działań podjętych na rzecz ochrony środowiska oraz planów na przyszłość, a także osobistych eko-postanowień prezydentów.

„Zależy nam na edukowaniu Polaków w zakresie ich realnego wpływu na ochronę środowiska, ale bez współpracy z ustawodawcami i odpowiednich systemowych narzędzi ochrony środowiska, nawet najbardziej wyedukowany i świadomy naród nic nie zdziała. Ta sama zasada dotyczy przedsiębiorstw, które niejednokrotnie podejmują inicjatywy proekologiczne, ale działają bez systemowego wsparcia ze strony Państwa. Dlatego w tym roku, w Godzinę dla Ziemi WWF, przypominamy zarówno Polakom jak i decydentom o tym, że powinniśmy wszyscy natychmiast przestać niszczyć i zacząć poważnie traktować nasz obowiązek ochronę środowiska” - mówi Karolina Kukielska z WWF Polska.

WWF Polska nawołuje do podpisania apelu na stronie do Prezydenta Andrzeja Dudy, aby skuteczniej strzegł konstytucyjnego obowiązku ochrony środowiska i w ten sposób pomógł zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne przyszłym pokoleniom Polaków. Na stronie godzinadlaziemi.pl działał również formularz, który umożliwia każdemu wysłanie w swoim imieniu apelu do decydentów, przedstawicieli biznesu czy po prostu sąsiada, z namową o zaprzestanie niszczenia środowiska.

Godzina dla Ziemi WWF
Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. W tym roku 30 marca na całym świecie o 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. Idea Godziny dla Ziemi WWF jest bardzo prosta: Wyłącz światło - włącz działanie dla planety, która daje nam życie. Globalna akcja Godzina dla Ziemi WWF inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie. Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku. Jako obywatele – na tworzone prawo. Trzeba działać już dziś!

 

Spot kampanii Godzina dla Ziemi 2019:

 

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Karpa-Świderek
, WWF Polska
e-mail: kkarpaswiderek@wwf.pl, tel.: +48 604 631 633


Olga Walentynowicz, First Aid Communication
e-mail: olga@first-aid.com.pl, tel.: +48 791 398 282

 

* WWF propaguje zasadę zero waste, dlatego w spocie wykorzystano wyłącznie przedmioty z odzysku. Po zakończeniu zdjęć wszystkie elementy scenografii przekazane zostały do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Na planie zdjęciowym kampanii nie ucierpiała żadna roślinka.

[1] Dane na podstawie ortofotomap, WWF – UP w Poznaniu 2018.

[2] „Puszcza Białowieska- raport z dewastacji”. Dzika Polska 2018.

[3] HELCOM (2018)

[4] Raport WHO

[5] WWF Polska

[6] Komisja UE

[7] Badania Instytut Kantar Polska na zlecenie WWF Polska, przeprowadzone w lutym 2019 metodą CATI, N=1000.

[8] Art. 74 Konstytucji RP „Ochrona środowiska jako obowiązek władz publicznych. 1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. 2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. 3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska. 4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.”