30 stycznia 2021
Zapraszamy do 2. edycji Programu z Pandą »

 

Zapraszamy cię do przygody z Programem z Pandą! Jest to pilotaż na miarę naszych czasów, których doczekaliśmy w epoce antropocenu. To edukacyjna przygoda przygotowana przez Fundację WWF Polska, która odpowiada na potrzeby nauczycieli, nauczycielek, edukatorów, edukatorek i wszystkich tych, którym leżą na sercu kwestie ochrony przyrody i klimatu dla obecnych i przyszłych pokoleń. Dzięki Programowi z Pandą możesz spersonalizować sposób edukacji ekologicznej, wybierając ścieżkę, którą wyruszycie z klasą. Twoimi przewodnikami będą trzy niedźwiedzie, które poprowadzą cię wybraną drogą w zależności od twoich zainteresowań.

Jeśli szukasz projektu, gdzie będzie można skoncentrować się na najważniejszych wyzwaniach przyrodniczych, eksplorować tematy, które cię interesują, korzystać ze sprawdzonych materiałów edukacyjnych, współtworzyć z innymi nauczycielami i nauczycielkami zaangażowaną społeczność, w której będziesz mieć zapewniony kontakt z ekspertami z WWF –  to jesteś we właściwym miejscu – przekonuje Magdalena Noszczyk, jedna z twórczyń Programu z Pandą. 

Komu, komu? Bo idę… do lasu!

Program z Pandą jest skierowany szczególnie do szkół podstawowych. Podzieliliśmy treści na te, które są najbardziej odpowiednie dla klas 1–3, 4–6 i 7–8. Ścieżkę pandy wielkiej, czyli transformacji, rozszerzyliśmy o szkoły ponadpodstawowe. Skierowaliśmy ją przede wszystkim do najstarszych odbiorców: uczniów 7–8 klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych. Dla ułatwienia przygotowaliśmy zestawienie treści z podstawy programowej dla wybranych przedmiotów, które można zrealizować na podstawie scenariuszy z wykorzystanych w programie materiałów edukacyjnych WWF. 

- Mimo że Program z Pandą jest przeznaczony przede wszystkim dla szkół, zapraszamy do udziału także inne placówki oświatowo–wychowawcze, które są chętne do współpracy. W przypadku ścieżki pandy wielkiej oznacza to wybór i wprowadzenie tych zmian z checklisty do audytu, które są aktualne dla danej instytucji. Osiągnięcia w ramach tej ścieżki uhonorujemy odpowiednim tytułem, np. Biblioteka z Pandą, Placówka z Pandą, Dom Kultury z Pandą – opowiada o programie Irka Jazukiewicz, specjalistka ds. programów edukacyjnych w WWF.


A na czym tak naprawdę polega Program z Pandą?

To dobry mix działań sprawdzonych i kilku drobnych innowacji podpartych przeprowadzonymi badaniami. Przewodnik w tym programie, czyli nauczycielka bądź nauczyciel zgłasza się do programu i personalizuje swoją przygodę, wybierając jedną ze ścieżek przygotowanych przez WWF. Kiedy zostanie przyjęty do Programu, dołącza również do społeczności, gdzie będzie mieć stały kontakt z koordynatorkami programu, z ekspertami WWF oraz innymi Przewodnikami z placówek z całej Polski. W społeczności tkwi największa siła – to tutaj nauczysz się wielu nowych rzeczy, otrzymasz dostęp do najnowszych raportów i badań, przetestujesz obsługę nowych pomocy technologicznych wspierających pracę nauczyczyciela czy skorzystasz ze wsparcia specjalistów i specjalistek, m.in. zajmujących się trendami i stylami konsumpcji u dzieci czy psychologów i psycholożek zajmującymi się lękami i depresją klimatyczną u nastolatków i osób dorosłych. 

Każda wędrówka to przygoda, którą można spersonalizować – każda ze ścieżek to 2 lub 3 scenariusze do zrealizowania, następnie otwiera się przed tobą wybór scenariuszy dodatkowych i zadania dodatkowe (doświadczenia lub prace plastyczne) oraz organizacja wydarzenia. W materiałach o Programie, jak i w społeczności online otrzymasz sporą dawkę inspiracji, jak to zrobić, a same materiały edukacyjne opracowane przez WWF to skarbnica podpowiedzi i pomysłów! 

Zadbaliśmy o wiele rzeczy – opracowaliśmy do każdego materiału, scenariusza, doświadczenia i praktycznych warsztatów plastycznych odniesienie do podstawy programowej, więc realizując Program z Pandą będziesz realizować podstawę programową swojego przedmiotu. Nie stresuj się, że będziesz robić dodatkowe godziny i pędzić ze swoimi zaplanowanymi lekcjami – zrobiliśmy to już za ciebie, sprawdzając, jak każde najmniejsze działanie realizuje cele ogólne i szczegółowe w poszczególnych przedmiotach i na różnych etapach edukacji. 

 

Ikona formularz

1. WYPEŁNIJ FORMULARZ

2. WYBIERZ

1 z 3 ścieżek

Ikona formularz

 

Ikona Personalizacja

3. SPERSONALIZUJ SWOJĄ WĘDRÓWKĘ

• Zrealizuj 2 lub 3 scenariusze podstawowe (w zależności od ścieżki);
• Wybierz i zrealizuj dodatkowy scenariusz;
• Zaplanuj i przeprowadź dodatkowe działania.

 

4. DOŁĄCZ DO WSPIERAJĄCEJ SPOŁECZNOŚCI ONLINE
(Microsoft Teams "Nauczyciele/ki z Pandą")

• Skorzystaj ze wsparcia ekspertów WWF
• Zdobywaj wiedzę podczas webinarów
• Uzyskaj wsparcie poprzez konsultacje online

Ikona społeczność

 

Ikona eksperci wwf

5. SKORZYSTAJ ZE WSPARCIA

Ekspertów WWF

6. WEŹ UDZIAŁ W ZADANIACH SPECJALNYCH

Ikona zadania
Ikona Wiedza

7. ZDOBYWAJ WIEDZĘ

Podczas webinarów i e-warsztatów

8. ZAPYTAJ EKSPERTA

W ramach konsultacji online

Ikona zapytaj eksperta

 

 

Daj się poprowadzić...niedźwiedziom! 

Który z niedźwiedzi zostanie twoim przewodnikiem? Mamy do wyboru trzy niedźwiedzie i trzy obszary tematyczne, w których możesz się poruszać.

Niedźwiedź brunatny

Jeśli myślisz, że warto poruszyć w twojej placówce tematy związane z powiązaniami w przyrodzie i chcesz, aby współpracownicy i uczniowie lepiej zrozumieli, jak mocno jesteśmy związani ze światem przyrody, eksplorując temat różnorodności biologicznej, zapraszamy do wędrówki z niedźwiedziem brunatnym – naszym rodzimym symbolem dzikiej przyrody i walki o ochronę gatunkową.

Niedźwiedź polarny

Jeśli chcesz omawiać zagadnienia związane z ochroną klimatu, widzisz zainteresowanie wśród uczniów ruchami klimatycznymi lub chcesz, by temat zmiany klimatu był częściej podejmowany w społeczności lokalnej, to zapraszamy cię do wędrówki z niedźwiedziem polarnym. Największy arktyczny drapieżnik przeprowadzi cię od podstaw związanych z rozróżnieniem pogody od klimatu, wskaże związki przyczynowo–skutkowe zjawisk i procesów na poziomie lokalnym oraz globalnym i przedstawi możliwości dotyczące zaangażowania się w działania na rzecz ochrony klimatu.

Panda Wielka

Podróż z pandą wielką to najambitniejsza wędrówka, którą mamy w programie. Polega ona na eksplorowaniu współzależności globalnych, poszerzaniu wiedzy o powiązaniach pomiędzy przyrodą a człowiekiem, stanem środowiska i sposobami gospodarowania zasobami naszej planety w duchu zrównoważonego rozwoju. Znajdziesz tu scenariusze i propozycje działań edukacyjnych oraz komunikacyjnych; w ramach tej ścieżki zapraszamy cię również do wdrażania zmian na rzecz transformacji placówki, z którą jesteś związany/a, by realnie zmniejszać jej ślad ekologiczny, wodny i węglowy. Przygotowaliśmy prosty audyt, który przeprowadzi cię przez różne obszary i wskaże przestrzenie do ulepszania i rozwoju oraz rozwinie myślenie krytyczne w kontekście korzystania z zasobów i różnych okazji, by ograniczać ślad na naszej planecie.

 

 

 

Zrób audyt z superbohaterką w swojej szkole

Ten ogromny, rozpoznawany na całym świecie niedźwiedź bambusowy (to jego druga nazwa), jest symbolem zwycięstwa w walce o zagrożone gatunki. Panda wielka, przez lata obiekt nielegalnych polowań, dzięki międzynarodowym staraniom skierowanym ku badaniom i hodowli, a także reintrodukcji, uzyskała zmianę statusu w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych z kategorii „gatunek zagrożony” na „narażony na wyginięcie”. Uniknęła zagłady z rąk ludzi dzięki... innym ludziom i ogromnym wysiłkom wielu organizacji i instytucji. Ochrona tego gatunku stała się przykładem do naśladowania. Wysiłki na rzecz ochrony środowiska można podejmować każdego dnia wszędzie, nawet we własnym domu.  

Panda będzie nam towarzyszyć zarówno w nazwie programu, jak również będzie przewodniczką na ścieżce transformacji. Przygotowaliśmy dla ciebie checklistę do przeprowadzenia audytu na temat funkcjonowania szkoły pod względem jej śladu ekologicznego w 6 kategoriach: żywność, woda, energia, różnorodność biologiczna, odpady i transport. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wprowadzanie małej zmiany na rzecz ochrony przyrody w życiu codziennym pociąga za sobą kolejne decyzje i inspiruje otoczenie, by również spróbować. Szkoła, w tym przypadku, zajmuje miejsce szczególne: oprócz nauczycieli i uczniów skupia rodziców, opiekunów, wujków i dziadków, którzy reprezentują cały przekrój społeczeństwa pod względem wieku, miejsca zamieszkania, wykonywanej pracy, doświadczeń czy umiejętności. Gdy pomyślimy w ten sposób o ludziach, którzy są bezpośrednimi i pośrednimi uczestnikami systemu edukacji, nasuwa się wniosek, że szkoła korzysta z ogromnego kapitału ludzkiego.


Nie sposób nie docenić zatem zasięgu i potencjału takiej placówki. Poprzez wprowadzanie zmian we własnym funkcjonowaniu, szkoła odpowiada przecież na wątpliwości i dodaje odwagi, by przenieść podpatrzone rozwiązania także do własnych domów. Razem z pandą możesz sprawdzić jak zmniejszyć ślad węglowy, wodny czy stworzyć w otoczeniu szkoły miejsce bardziej przyjazne różnorodności biologicznej.

 

 

Zgłoś się do 2. edycji Programu z Pandą! Nie odkładaj tego na później. Na zgłoszenia czekamy do 30 września! 

2. edycja Programu z Pandą »

 

Pliki do pobrania

PROGRAM Z PANDĄ.
Przewodnik po programie

 

 

PROGRAM Z PANDĄ.
Checklista do audytu dla szkół

 

 

PROGRAM Z PANDĄ.
Cele edukacyjne

 

 

PROGRAM Z PANDĄ.
Regulamin

obowiązujący do dnia 17 marca 2021 r.

PROGRAM Z PANDĄ.
Regulamin

obowiązujący od dnia 18 marca 2021 r.

Pozostańmy w kontakcie!

Chcesz otrzymywać od nas najświeższe informacje o nowych materiałach edukacyjnych WWF, zielonych szkołach, ekologicznych inicjatywach i projektach?

Zapisz się na newsletter

Chcę się zapisać >>