WWF Poland - SOS dla świata!

SOS dla świata!Opublikowano 11 październik 2011
Patricia Kazadi i Michał Piróg, Dżakarta
© WWF Polska / Małgorzata ŁupinaEnlarge
Ziemia wysyła nam sygnał alarmowy. W ciągu ostatnich 40 lat podwoił się popyt ludzkości na zasoby naturalne naszej planety. W tym samym czasie liczba kręgowców żyjących w lasach tropikalnych spadła aż o 60%! To tylko przykład na to, jakie są globalne skutki wzrastającego poziomu konsumpcji zasobów naturalnych. Z danych międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF wynika, że w Polsce "przejadamy” aż dwa razy więcej niż Ziemia jest w stanie wyprodukować. Żyjemy na ekologiczny kredyt, którego nie spłacimy, jeśli nie zmienimy naszych codziennych nawyków i wyborów!

Celem kampanii WWF "SOS dla świata" jest uświadomienie Polakom, że codzienne decyzje każdego z nas mają wpływ na stan środowiska, nawet w najodleglejszych zakątkach świata. Najważniejsze problemy ekologiczne XXI wieku, w odniesieniu, do których każdy może pomóc, przedstawione są w programie telewizyjnym „s.o.s. DLA ŚWIATA" i na interaktywnym wortalu internetowym sos.wwf.pl: zmiany klimatu, niewystarczający recykling i niewłaściwa utylizacja odpadów, wylesianie, problem elektro-śmieci, nielegalny handel ginącymi gatunkami i deficyt wody pitnej.

Wprowadzając proste zmiany w swoim codziennym życiu, każdy może pomóc ratować środowisko w Polsce i na świecie! – tłumaczy Karolina Tymorek z WWF Polska. Zachęcamy do stworzenia własnego ekologicznego dekalogu na wortalu sos.wwf.pl, korzystając z kompleksowego zbioru zobowiązań zaproponowanych przez WWF.

Na stronie sos.wwf.pl, oprócz stworzenia własnego dekalogu ekologicznego, można już dzisiaj zapoznać się z zestawem ekologicznych zobowiązań wybranym przez Patricię Kazadi i Michała Piróga. Dekalogi pozostałych gwiazd biorących udział w kampanii zostaną ujawnione tuż przed emisją pierwszego odcinka programu.

Program telewizyjny

Szykujcie się na daleką podróż! Organizacja ekologiczna WWF zabierze Was na wyprawę do lasów tropikalnych Borneo, które są domem dla zagrożonych wyginięciem orangutanów, słoni i nosorożców oraz 6000 gatunków roślin niewystępujących nigdzie indziej na świecie. Zajrzymy na jeden z największych na świecie targów egzotycznych zwierząt w Dżakarcie (Indonezja). Dotrzemy do Indii, zatrzymamy się na Malediwach – wyspach koralowych położonych na Oceanie Indyjskim. Odwiedzimy też mieszkańców jednej z wiosek w Afryce, a także staniemy oko w oko z krokodylem w Belize. Jednak nie zaoferujemy kąpieli w lazurowych wodach oceanu, opalania na rajskich plażach i poddawania się słodkiemu lenistwu wśród egzotycznej zieleni. Pokażemy Wam to, co powinien zobaczyć i o czym powinien wiedzieć każdy: jak w odległych zakątkach świata przyroda i ludzie radzą sobie z problemami, które są wynikiem naszych codziennych działań i wyborów tutaj w Polsce! Przewodnikami podróży będzie 12 znanych i lubianych osób, które zdecydowały się na charytatywny udział w programie. To co zobaczymy na ekranie, to ich autentyczne przeżycia i wypowiedzi. Uczestnicy zmierzą się z największymi ekologicznymi problemami świata i pokażą, jak każdy z nas może je rozwiązywać poprzez wprowadzenie drobnych zmian w swoim codziennym życiu.

W niedzielę, 30 października, wyemitowany zostanie Prolog, podczas którego poznamy sześć par uczestników programu, którzy postanowili stawić czoło sześciu problemom ekologicznym świata.

Pary uczestników programu to: Patricia Kazadi i Michał Piróg, Anna Dereszowska i Pascal Brodnicki, Magdalena Różczka i Mateusz Damięcki, Monika Richardson i Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Cegielska i Jakub Porada oraz Agnieszka Maciąg i Piotr Najsztub.

Wszyscy opowiedzą dlaczego zdecydowali się zrezygnować ze swoich gaży i wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie. Dowiemy się w jakich tajemniczych misjach uczestniczyli oraz jakie towarzyszyły im emocje. Działacze fundacji WWF Polska natomiast zdradzą skąd wziął się pomysł na program oraz na czym polega tworzenie własnego ekologicznego dekalogu. Udowodnią też, jak niewiele potrzeba, aby każdy z nas pomógł zapobiegać dewastacji środowiska wprowadzając drobne zmiany w swoim codziennym życiu. Startujemy!

Odcinek 1 pt. „Zakazany handel” z udziałem Patricii Kazadi i Michała Piróga wyemitowany zostanie 6 listopada.

Pierwsi uczestnicy programu - Patricia Kazadi i Michał Piróg - odbyli podróż do Indonezji, aby u samego źródła przekonać się jak wygląda problem międzynarodowego nielegalnego handlu zwierzętami i artykułami pochodzenia zwierzęcego. Mimo, że jest on zabroniony, kwitnie na wielką skalę - rocznie przynosi globalne zyski w wysokości kilku miliardów dolarów. To trzeci najbardziej dochodowy czarny rynek świata, zaraz po handlu bronią i narkotykami. Zadanie, które czekało na Patricię i Michała, z pozoru nie wydawało się
trudne. Wcielić się w rolę klientów targu w Dżakarcie to przecież nie problem. Jednak to, co zobaczyli przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Odłowione z natury zagrożone wyginięciem gatunki przetrzymywane są w przerażających warunkach - bez wody, w niewyobrażalnym hałasie. Trudno było ukryć emocje patrząc na cierpienie bezbronnych zwierząt. Nie trudno natomiast zrobić coś, co bez wątpienia może wpłynąć na zaniechanie tego okrutnego procederu. I z takim apelem nasi bohaterowie zwrócili się do polskich turystów! Wystarczy bowiem rozwaga w dokonywaniu zakupów egzotycznych pamiątek, nie leczenie się specyfikami tradycyjnej medycyny azjatyckiej, która zawiera części ciała zagrożonych gatunków, czy zrezygnowanie z próbowania potraw o ciekawie brzmiących nazwach. W ten sposób każdy z nas może pomóc zwierzętom, w tym 5000 gatunkom zagrożonym z powodu nielegalnego handlu.

Odcinek 2 pt. „Ratujemy zielone płuca Ziemi” z udziałem Anny Dereszowskiej i Pascala Brodnickiego obejrzycie 13 listopada.

Popyt na meble, podłogi i akcesoria z drewna tropikalnego jest bardzo duży zarówno w Ameryce, jak i w Europie, w tym również w Polsce. Kwitnie więc proceder nielegalnej wycinki lasów. Warto jednak wiedzieć kto i jakie ponosi za to konsekwencje. Lasy tropikalne są nie tylko zielonymi płucami świata, ale także domem dla ponad połowy gatunków roślin i zwierząt na Ziemi. Tylko w lasach tropikalnych na Borneo i na sąsiedniej Sumatrze żyją orangutany. Tu właśnie dotarli aktorka Anna Dereszowska i znany kucharz Pascal Brodnicki. Para odwiedziła największy ośrodek pomocy dla osieroconych orangutanów. Nielegalne wycinanie lasów pozbawia zwierzęta domu i naraża na bestialskie działania kłusowników. Opowieść opiekunów ośrodka nikogo nie pozostawiłaby obojętnym. Wykarczowanie 100 m2 terenu po wycince drzew i zasadzenie młodych drzew to zadanie, które otrzymali bohaterowie programu. Wyczerpująca praca fizyczna dała im odczuć na własnej skórze jak łatwo jest zniszczyć środowisko, i jak trudno je odbudować.

Odcinek 3 pt. „Kropla w morzu potrzeb” z udziałem Magdaleny Różczki i Mateusza Damięckiego zobaczycie 20 listopada.

W Afryce kolejna para uczestników, Magdalena Różczka i Mateusz Damięcki, przekonała się, że sprawa malejących zasobów wody dotyczy całego świata. Dwójka aktorów gościła w jednej z wiosek w północnej Ghanie, gdzie społeczność zmaga się z ogromnym jej deficytem.
Poruszająca wizyta w szpitalu uświadomiła konsekwencje braku wody pitnej i niewiedzy mieszkających tam ludzi, że przed spożyciem trzeba ją ugotować. Momentem kulminacyjnym okazało się jednak zadanie, którego uczestnicy tej wyprawy nie zapomną do końca życia. To co dla tamtejszych kobiet jest codziennością, dla nich było karkołomnym przedsięwzięciem. I to dosłownie!
Sytuacja w Ghanie uświadamia w jakim położeniu znajdują się setki milionów ludzi na świecie, dla których luksusem jest dostęp do wody pitnej i możliwość utrzymywania higieny. Myjąc naczynia pod bieżącą wodą, wstawiając pranie z niepełną pralką warto pomyśleć o miejscach na świecie, gdzie kropla wody jest cenniejsza niż złoto.

Odcinek 4 pt. „Piekielna plaża” z udziałem Moniki Richardson i Zbigniewa Zamachowskiego obejrzycie 27 listopada.

Rafa koralowa w Belize jest drugą co do wielkości na świecie. Jej wyjątkowe piękno przyciąga nurków, a spragnionych wypoczynku uspokaja malowniczy widok plaż i błękit oceanu. Jednak plaża, na którą dotarli Monika Richardson i Zbigniew Zamachowski, daleka była od tej na zdjęciach w katalogu wycieczek.
To co zobaczyli nie mieściło się nie tylko w głowie, lecz również w workach na śmieci. Nie zdając sobie z tego sprawy, ludzie z całego świata zamienili ten raj, zarówno pod wodą jak i na lądzie, w wysypisko odpadów. Źle zagospodarowywane śmieci trafiają nawet na odległe plaże świata W oceanach ginie z ich powodu milion zwierząt rocznie. Unoszące się na wodzie plastikowe przedmioty wiele zwierząt morskich bierze za pokarm. Nie mogąc ich strawić choruje i umiera w męczarniach. Na parę uczestników programu czekało nie lada zadanie! Podczas pracy znajdowali mnóstwo dziwnych przedmiotów, w tym również z Polski... Jeśli nie zadbamy o to, aby nasze śmieci trafiały w miejsca do tego przeznaczone na zawsze stracimy rajskie plaże i widok niezwykłych raf koralowych.

Odcinek 5 pt. „Elektroniczne śmietnisko” z udziałem Agnieszki Cegielskiej i Jakuba Porady zobaczycie 4 grudnia.

Prezenterka pogody w TVN Meteo Agnieszka Cegielska i dziennikarz TVN 24 Jakub Porada dzięki wyprawie do Indii dowiedzieli się jakie zagrożenie stanowią elektroniczne i elektryczne odpady dla środowiska naturalnego i dla ludzi. Ten problem szczególnie widać właśnie
w Indiach, gdzie na nielegalne wysypiska trafiają elektro-śmieci z krajów rozwiniętych, głównie z USA, ale także z Europy, w tym również z Polski. W taki to sposób "bogaty świat” podrzuca swój śmieciowy problem biednemu.
Bohaterowie odcinka udali się do indyjskich slumsów, gdzie nielegalnym przetwarzaniem elektro-śmieci zajmują się całe rodziny, narażając się na wiele poważnych chorób, m.in. nowotwory. Agnieszka i Jakub spędzili cały dzień w toksycznych oparach i słońcu wykonując przydzielone im zadania.
Jak delikatna pogodynka i elegancki prezenter poradzili sobie z wymagającą misją oraz co zmieniło w nich to ekstremalne doświadczenie? Oglądajcie program 4 grudnia.

Odcinek 6 pt. „Ginące wyspy” z udziałem Agnieszki Maciąg i Piotra Najsztuba wyemitowany zostanie 11 grudnia.

Agnieszka Maciąg i Piotr Najsztub odwiedzili Malediwy – wyspy koralowe położone na Oceanie Indyjskim. Mieszkańcy tego uroczego regionu świata są bezpośrednio dotknięci problemem ocieplającego się klimatu. Sami emitują bardzo niewiele gazów cieplarnianych
w porównaniu chociażby z mieszkańcami Polski. Co roku powierzchnia wysp kurczy się
w wyniku podnoszącego się poziomu oceanu. Lecz to nie ich jedyne zmartwienie. Duża część tamtejszej społeczności utrzymuje się z rybołówstwa. Wzrost temperatury, a także wysokie zanieczyszczanie i zakwaszanie okolicznych wód sprawia, że giną wspaniałe rafy koralowe, a wraz z nimi ryby.
Na uczestników programu czekało zadanie, którego podjął się sam prezydent Malediwów. Czy Agnieszka odważyła się zanurkować, a Piotr dał się przekonać? Dowiecie się oglądając program.

18 grudnia wyemitowany zostanie Epilog, kończący program „s.o.s. DLA ŚWIATA”

W ostatnim odcinku znajdą się najbardziej wzruszające momenty, najintensywniejsze przeżycia, chwile grozy i strachu, z którymi ekipa musiała się zmierzyć. Podczas realizacji programu nie zabrakło też zabawnych scen i sytuacji zarejestrowanych przez kamery. Uczestnicy podsumują udział w "s.o.s. DLA ŚWIATA”, dzieląc się swoimi refleksjami
i przeżyciami. Zobaczymy gwiazdy tonące we łzach ze zmęczenia i bezsilności, ale także ich radość z każdego wykonanego zadania.


Producentem programu jest Fundacja WWF Polska. Producentem wykonawczym jest
TVN. Program powstał w ramach kampanii WWF Polska "SOS dla świata”.

TVN sfinansował przedsięwzięcia mające na celu neutralizację emisji dwutlenku
węgla powstałych podczas podróży lotniczych ekipy programu.


Kampania "SOS dla świata" jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Patricia Kazadi i Michał Piróg, Dżakarta
© WWF Polska / Małgorzata Łupina Enlarge
Anna Dereszowska i Pascal Brodnicki, Borneo
© WWF Polska / Małgorzata Łupina Enlarge
Magdalena Różczka i Mateusz Damięcki, Ghana
© WWF Polska / Małgorzata Łupina Enlarge
Monika Richardson i Zbigniew Zamachowski, Belize
© WWF Polska / Małgorzata Łupina Enlarge
Agnieszka Cegielska i Jakub Porada, Indie
© WWF Polska / Małgorzata Łupina Enlarge
Agnieszka Maciąg i Piotr Najsztub, Malediwy
© WWF Polska / Małgorzata Łupina Enlarge